printlogo


اخبارجزئیات برنامه دولت برای خروج غیرتورمی مسکن از رکود
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اجرای سیاست‌های خروج از رکود مسکن، گفت: وقتی خرید و فروش مسکن بر پایه سیستم تسهیلات و پس‌انداز باشد، بر کاهش تورم اثرگذار است.
حامد مظاهریان در گفت‌و‌گو با مهر در خصوص راهکارهای خروج غیرتورمی مسکن از رکود، گفت: سیاست ما مبتنی بر بازار رهن و پس‌انداز است بنابراین وقتی خرید و فروش مسکن بر پایه سیستم تسهیلات و پس انداز باشد، اثرات کاهشی بر تورم داشته و اقتصاد سالمی را به وجود می‌آورد.
وی با بیان اینکه در نتیجه اجرای چنین سیستمی، مسکن از رکود خارج شده و تورمی را هم در این بخش نداریم، افزود: ابزارهای تأمین مالی که تاکنون پیش‌بینی شده برای اجرای این سیاست است، چرا که ما برای خروج از رکود نیاز به سرمایه گذاری داریم؛ به همین منظور هم برای طرف عرضه و هم برای تقاضا ابزارهای مالی پیش‌بینی شده است.
مظاهریان به برنامه‌های افزایش تمایل سرمایه گذاران برای ورود به بازار مسکن اشاره کرد و افزود: وام ۱۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن هم که از سوی بانک مسکن اعلام شده، شرایط تأمین مالی را برای پروژه‌های بخش مسکن فراهم می‌کند که پیشنهاد جذابی برای سرمایه گذاران بخش مسکن است.


تولید ناخالص ملی ایران در کنار اتریش، نروژ و استرالیا
روزنامه کامرسانت با موفق خواندن برنامه های تحول اقتصادی ایران از آغاز کار دولت یازدهم، نوشته است: جمهوری اسلامی در شرایط کنونی از لحاظ تولید ناخالص ملی در کنار اتریش و نروژ و در همین بخش از نظر قدرت خرید پس از استرالیا قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، کامرسانت در مطلب خود افزوده است: ایران که از بخش عمده تحریم های غربی رهایی یافته است، در حال تبدیل به بازار بزرگی مانند روسیه و جمهوری های شوروی سابق پس از سال 1991 است.
 این روزنامه ادامه داده است: در پسا تحریم فرصت های مهمی برای سرمایه گذاری در ایران فراهم شده که این شرایط برای نخستین بار در چند دهه گذشته شکل گرفته است. به نوشته کامرسانت، ایران از نظر موقعیت جغرافیایی، شمار جمعیت، ظرفیت های اقتصادی و سیاسی می تواند بازار مهمی برای پیوستن به اقتصاد جهانی باشد.


کارشناسان نفتی امریکایی و اروپایی در راه ایران
کنفرانس بین المللی بهینه سازی قراردادهای بالادستی نفت و گاز با حضور کارشناسان امریکایی و اروپایی تیرماه امسال درتهران برگزار می شود.
 به گزارش ایرنا، محمدمهدی حاجیان دبیر اجرایی این همایش در نشستی خبری گفت: این همایش در روزهای 20 و 21 تیرماه با حضور استادان و کارشناسان حقوقی، فنی و اقتصادی در دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار می شود. وی افزود: با توجه به اینکه قرار است در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی تجربه جدیدی در بخش بالادستی صنعت نفت کشورمان داشته باشیم لازم است این قراردادها هر چه بیشتر بررسی شوند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد، قراردادهای جدید نفتی باید به گونه ای منعقد شوند که ضمن استفاده حداکثری از توان داخل، بیشترین سرمایه خارجی نیز جذب شود.


هدف گذاری بنیاد مسکن برای ساخت واحدهای مسکونی روستایی
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: هدف گذاری ما تا سال 1405، ساخت 180 هزار واحد مسکونی در روستاهای کشور است.    
به گزارش ایرنا، علیرضا تابش پس از افتتاح 40 واحد مسکن مهر کلاچای از توابع شهرستان رودسر افزود: منابع ما محدود و تحقق این امر، مستلزم آن است که نظام بانکی و خیران مسکن ساز نیز به کمک ما بیایند. وی اضافه کرد: باید تلاش و برنامه ریزی کنیم تا ساخت واحدهای مسکونی برای دهک های پایین جامعه سرعت گیرد.