printlogo


اعلام نتایج اولیه کنکور 95
گفت وگوی «ایران» با نفر اول رشته تجربی: از برق دانشگاه شریف انصراف دادم تا پزشک شومهدی هاشمی
 رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اسامی 36 نفر از رتبه‌های برتر کنکور سال 95 را اعلام کرد که بر اساس آن ٢١ نفر از رتبه‌های برتر از تهران و شمیرانات و 15 نفر از شهرستان‌ها هستند.
آمار منتشر شده امسال نشان می‌دهد سهم دختران در بین نفرات برگزیده رشته‌ها کم شده است. همچنین بیشتر نفرات اول گروه‌ها از تهران هستند به غیر از رشته تجربی که 8 نفر اول این رشته از شهرستان‌ها هستند.
به گزارش «ایران» ابراهیم خدایی دیروز در نشست خبری که برای اعلام نتایج کنکور 95 در سازمان سنجش کشور برگزار شد با بیان این مطلب اظهار کرد: ٣٦ نفر به عنوان نفرات برتر کنکور برگزیده شده‌اند که از این تعداد ٢٦ نفر آقا و ١٠ نفر خانم هستند. همچنین از سه گروه آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی ١٠نفر اول و از دو گروه آزمایشی هنر و زبان انگلیسی سه‌نفر اول برگزیده شده‌اند.
وی درباره زمان اعلام نتایج نهایی پذیرفته‌شدگان کنکور 95 گفت: انتخاب رشته یک هفته بعد از اعلام نتایج اولیه آغاز خواهد شد و نتایج نهایی این آزمون نیز 31 شهریور به اطلاع داوطلبان می‌رسد.
خدایی با اشاره به اعمال سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 95 اظهار کرد: تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 95 مثبت بود. تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 96 منوط به نظرات کارشناسی و بررسی‌های فنی است، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری سال 95 تا ساعت 9 صبح امروز (20 مردادماه) خبر داد.رئیس سازمان سنجش با بیان اینکه به طور کلی 860 هزار و 437 نفر در آزمون سراسری سال 95 ثبت‌نام کردند، افزود: از این تعداد 772 هزار و 982 نفر در جلسه آزمون حاضر بودند. ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری سال 95 حدود 750 هزار نفر است و شانس قبولی در رشته‌های علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی بیشتر است. با توجه به اینکه 65 درصد داوطلبان کنکور در گروه آزمایشی علوم تجربی شرکت کردند شانس قبولی در این گروه آزمایشی کمتر از گروه‌های آزمایشی دیگر است. در حالی که داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی بیش از 200 درصد شانس قبولی دارند.
وی در مورد رشته‌های پرطرفدار گروه آزمایشی علوم تجربی گفت: ظرفیت رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 9 هزار و 200 نفر است که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است. سازمان سنجش منتظر اعلام ظرفیت از سوی دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی است و زمانی که این دو دانشگاه ظرفیت‌های خود را اعلام کنند، ظرفیت پذیرش آزمون سراسری سال 95 به صورت قطعی اعلام می‌شود.
 انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته از 23 مردادماه
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه در مورد راهنمای ویژه انتخاب رشته گفت: راهنمای ویژه انتخاب رشته از روز دوشنبه 18 مردادماه در دکه‌های روزنامه‌فروشی و در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانیwww.sanjesh.org  قرار گرفته است. توزیع فیزیکی راهنمای انتخاب رشته همزمان با دفترچه انتخاب‌رشته‌های تحصیلی از روز شنبه 23 مرداد لغایت پنجشنبه 28 مردادماه منتشر می‌شود.خدایی از وجود نرم‌افزار راهنمای انتخاب رشته مجازی خبر داد و گفت: این نرم‌افزار به داوطلبان این امکان را می‌دهد که با توجه به وضعیت علمی و نمره خود که در آزمون سراسری سال 95 کسب کرده‌اند، خود را با داوطلب مشابه در آزمون سراسری سال 94 مقایسه و امکان قبولی خود را مشاهده کنند. این نرم‌افزار از بعدازظهر فردا برای هر یک از گروه‌های مختلف آزمایشی بتدریج از طریق سایت سازمان در دسترس داوطلبان قرار می‌گیرد.وی از تشکیل کارگروه آموزشی برای مشاوران وزارت آموزش و پرورش سراسر کشور در مورد راهنمایی آزمون سراسری سال 95 خبر داد و افزود: به داوطلبان توصیه می‌شود برای انتخاب رشته از مشاوره این کارشناسان بهره بگیرند و توجه داشته باشند که طبق ضوابط و قوانین هیچ کدام از کارشناسان و مدیران سازمان سنجش حق همکاری با هیچ مؤسسه‌ای را ندارد.
خدایی با بیان اینکه در انتخاب رشته‌های دانشگاه پیام نور بیشترین خطا از سوی داوطلبان رخ می‌دهد، افزود: داوطلبان هنگام انتخاب رشته در دانشگاه پیام نور توجه داشته باشند که باید در محدوده جغرافیایی زندگی خود انتخاب واحد دانشگاهی داشته باشند. همچنین هر داوطلب می‌تواند 150 کدرشته محل انتخاب کند و همه داوطلبان توجه داشته باشند که باید تا تاریخ 31 شهریور 95 فارغ‌التحصیل شوند و چنانچه داوطلبی در دوره‌های روزانه پذیرش شود اما تا تاریخ مذکور فارغ‌التحصیل نشود اجازه شرکت در کنکور سال آینده را ندارد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو اظهار کرد: طبق قانون سنجش و پذیرش دانشجو، طی 5 سال باید 85 درصد کل ظرفیت‌های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی پذیرش شود اما اینکه در 15 درصد باقی‌مانده سوابق تحصیلی تأثیر داشته باشد یا خیر بحث دیگری است.
خدایی ادامه داد: امسال با در نظر گرفتن دانشگاه آزاد اسلامی 82 درصد ظرفیت آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی تکمیل می‌شود که این میزان سال آینده به 85 درصد خواهد رسید و ما تکلیف قانونی خود را انجام داده‌ایم. در حال حاضر نیز بیش از 95 درصد پذیرش در دانشگاه آزاد براساس سوابق تحصیلی است و فقط در رشته‌های پزشکی این دانشگاه با آزمون دانشجو پذیرش می‌شود.
برگزاری کنکور دکتری 96 در اسفند ماه
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین درباره آزمون دکتری سال 96 گفت: کنکور دکتری ۹۶ در اسفندماه سال ۹۵ برگزار خواهد شد. قرار بود کنکور دکتری سال ۹۶ در آبان ماه سال‌جاری برگزار شود اما به آبان ماه نمی‌رسیم بنابراین آزمون اسفندماه ۹۵ برگزار می‌شود. وی افزود: تصمیم نهایی درباره اعتبار آزمون سال ۹۵ که پیش از این قرار بود به مدت دو سال معتبر باشد منوط به تصمیم‌گیری در شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی خواهد بود. خدایی اظهار داشت: با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره کنکور دکتری، آزمون تأثیر ۵۰ درصدی خواهد داشت و دروس نیز به صورت تخصصی خواهد بود. در واقع از شکل آزمون عمومی خارج شده و آزمون نیمه تخصصی خواهد بود. در واقع با آزمون‌های سال ۹۵ و ۹۶ قابل مقایسه نخواهد بود اما شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی هفته آینده تشکیل جلسه خواهد داد تا درباره اعتبار آزمون‌ها تصمیم‌گیری شود.

گفت وگو با نفر اول رشته تجربی
از برق دانشگاه شریف انصراف دادم تا پزشک شوم

 «واقعیت این است که فقط دوست داشتم در دبیرستان ریاضی بخوانم. شاید انتخابم در رشته برق شریف اشتباه بزرگ زندگیم بود ،برای همین از دانشگاه شریف انصراف دادم و در کنکور امسال در رشته مورد علاقه‌ام پزشکی شرکت کردم.»
«محمد احمدی» نفر اول کنکور رشته تجربی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» با بیان این مطلب اظهار داشت: از سن 4 سالگی پدرم متوجه شد که علاقه بسیاری به اعداد دارم برای همین هم خانواده و هم خودم دوست داشتم که در دوران دبیرستان ریاضی بخوانم. کنکور هم در این رشته شرکت کردم و توانستم در سال 91 رتبه 61 ریاضی را به دست آورم و در دانشگاه شریف هم در رشته مهندسی برق پذیرفته شدم. یک سال و نیم هم درس خواندم اما علاقه واقعی‌ام این رشته نبود. حتی در سال دوم تحصیلی قصد رفتن به دانشگاه کالیفرنیا را داشتم اما واقعاً دلم نمی‌خواست که در این رشته ادامه تحصیل دهم. با خانواده و استادان داخل و خارج از کشورهم صحبت کردم و همه از من خواستند در رشته‌ای ادامه تحصیل دهم که مورد علاقه‌ام است. علاقه زیادی به رشته پزشکی داشتم و به همین دلیل امسال در کنکور رشته تجربی شرکت کردم و خوشبختانه لطف خدا نیز شامل حالم شد و رتبه نخست رشته تجربی را کسب کردم.»
وی با بیان اینکه به دلیل علاقه زیادی که به رشته پزشکی داشتم از ادامه تحصیل انصراف دادم، اظهار داشت: «با درصدهایی که زده بودم این احتمال را می‌دادم که رتبه خوبی به دست آورم با این حال خوشحالم که رتبه یک کنکور تجربی شدم و قصدم برای ادامه تحصیل دانشگاه تهران است و البته هنوز در حال رایزنی و مشورت هستم.»