printlogo


کد خبر: 174944تاریخ: 1395/12/15 00:00

ترامپ در گرداب «روس گیت»


گروه جهان/   اگر روزنامه امریکایی واشنگتن پست با افشای رسوایی واترگیت بین سال‌های 1972 تا 1975 باعث استیضاح و کناره‌گیری ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری جمهوریخواه وقت امریکا شد، هیچ بعید نیست همین روزنامه در کنار دیگر رسانه‌های امریکایی منتقد کاخ سفید از جمله نیویورک تایمز و سی‌ان‌ان می‌توانند با افشای رسوایی «روس گیت» و بر ملا کردن روابط پنهانی اعضای فراخوان انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا با مقامات روس، بار دیگر تاریخ ساز شوند. گواه این ادعا نیز می‌تواند استعفای سه هفته پیشِ مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ به دلیل گفت‌و‌گوی تلفنی با سفیر روسیه و سؤال دموکرات‌های کنگره از جف سشنز، دادستان کل امریکا به همین اتهام باشد. وزارت دادگستری امریکا اعلام کرده است، جف‌ سشنز، دادستان کل قرار است در اظهاراتی کتبی به سؤالات دموکرات‌های سنا درباره دیدارهای سال گذشته‌اش با سفیر روسیه پاسخ دهد.
اگرچه اتهام‌ها علیه ارتباطات فراخوان انتخاباتی ترامپ با روس‌ها مسأله جدیدی نیست و در سال 2016 بویژه پس از آنکه کمیته ملی دموکرات‌ها هدف حملات هکری قرار گرفت، دموکرات‌ها بر نقش روسیه در این هک‌ها و حمایت مسکو از ترامپ تأکید کردند اما در شش هفته گذشته این اتهام‌ها گریبان دولت نوپای ترامپ را نیز گرفته و حتی با ثابت شدن برخی از این اتهام‌ها، ترامپ با خطر جدی مواجه است.علاوه بر مایکل فلین و جف سشنز که ارتباط هایشان با سفیر روسیه در واشنگتن ثابت شده و یکی مجبور به استعفا شد و دیگری باید پاسخگو باشد، پائول مانافورت، شخص دوم فراخوان انتخاباتی ترامپ، جی دی گوردون، عضو تیم امنیت ملی ترامپ در طول رقابت‌های انتخاباتی، جیسون گرین بلت، نماینده ویژه ترامپ در مذاکرات بین‌المللی، کارتر پیج، مشاور سابق ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی و جارد کوشنر، داماد ترامپ نیز متهم به ارتباط داشتن با مقامات روسیه‌ هستند. کارتر پیج بنا بر افشاگری‌های واشنگتن پست، در طول فراخوان‌های انتخاباتی با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در امریکا تماس و گفت‌و‌گو داشته و خودش هم به این تماس‌ها اعتراف کرده است. «هوپ هیکز»، مدیر ارتباطات استراتژیک کاخ سفید نیز دیدار محرمانه جارد کوشنر، داماد رئیس جمهوری امریکا با سفیر روسیه در واشنگتن در دوران مبارزات انتخاباتی را تأیید کرده است اما در صورتی که ارتباط جف سشنز با مقامات روسیه‌ای تأیید و محتوای گفت‌و‌گوهای دادستان کل امریکا با این مقام‌ها فاش شود به طوری که او نیز مانند فلین چاره‌ای جز استعفا نداشته باشد، دولت ترامپ دچار یک بحران جدی بی‌سابقه می‌شود و این اتفاق می‌تواند حتی به کناره‌گیری آقای ترامپ نیز منجر شود. بویژه اینکه دیگر مردان کابینه ترامپ از جمله مایک پنس، معاون رئیس جمهوری و ژنرال مک مستر، مشاور جدید امنیت ملی نیز در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته با انتقادهایی روبه رو بوده‌اند.
آه هیلاری گریبان پنس را گرفت
به گزارش بی‌بی سی، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری امریکا که در روزهای اخیر به استفاده از ایمیل‌های شخصی برای کارهای دولتی در دوران تصدی بر فرمانداری ایالت ایندیانا متهم شده و بسیاری از رسانه‌های امریکایی او را با هیلاری کلینتون و چالش ایمیل‌هایش مقایسه کرده‌اند، در واکنش به رسانه‌ها گفته است: اتهام من به اندازه اتهام نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری امریکا سنگین نیست. به هیچ وجه نمی‌توان این موضوع را با عملکرد هیلاری مقایسه کرد که از سرور شخصی خود برای انتقال اطلاعات محرمانه استفاده می‌کرد و (در مرحله بعد) برخی از ایمیل‌هایی را که کنگره خواهان دستیابی به آنها بود از بین برد.هفته گذشته فرماندار جدید ایندیانا ۳۰ صفحه از ایمیل‌های پنس را که حاوی مطالب دولتی است، منتشر کرد.پنس از منتقدان سرسخت هیلاری کلینتون است و او را از بابت استفاده از سرور شخصی برای انتقال اسناد دولتی سرزنش می‌کند اما در دفاع از خود ادعا کرده است، هیچ کار غیر قانونی انجام نداده و دولت از محتوای همه ایمیل‌هایش مطلع بوده است.به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، بازپرس کل ارتش امریکا نیز با انتشار گزارشی اعلام کرد، ژنرال مک مستر، مشاور جدید امنیت ملی امریکا در سال ۲۰۱۵ که فرمانده کل پایگاه نظامی «فورت بنینگ» ایالت جورجیا بوده در جریان رسیدگی به پرونده اتهامات آزار و ایذای جنسی دو افسر ارتش این کشور قوانین را زیرپا گذاشته است. «کمیته خدمات مسلح مجلس سنا» قرار است سه‌شنبه آینده جهت بررسی انتصاب ژنرال مک مستر به سمت ریاست شورای امنیت ملی امریکا یک نشست غیرعلنی برگزار کند.
نبرد در میدان توئیتر
در مقابل این موج عظیم انتقادهای رسانه‌ای، ترامپ طبق روال همیشه تنها به حملات لفظی به منتقدان از طریق شبکه اجتماعی توئیتر بسنده کرده است به طوری که در دفاع از جف سشنزروز جمعه در پیام توئیتری خود سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا را «ریا کار تمام عیار» خطاب کرد و نوشت: «ما باید فوراً تحقیقات در خصوص سناتور شومر و روابطش با روسیه و شخص پوتین را آغاز کنیم. [او] یک ریاکار تمام عیار است.» او در ضمیمه این پیام توئیتری، عکسی را منتشر کرد که شومر را در کنار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در حال صرف دونات و نوشیدنی نشان می‌دهد.سناتور شومر در پاسخ به این پیام توئیتری ترامپ نوشت: گفت‌و‌گویی خوب: تماس من با آقای پوتین و همکارانش در سال ۲۰۰۳ با اطلاع کامل رسانه‌ها و عموم مردم و مطابق با سوگندی که ادا کردم، انجام شد. آیا شما و کابینه شما هم اینگونه عمل می‌کنند؟
ترامپ همچنین در پیام توئیتری دیگری خواستار انجام تحقیقات پیرامون ارتباطات نزدیک نانسی پلوسی رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان امریکا با مقامات روسیه شد و نوشت: من بدینوسیله تقاضا می‌کنم که پس از شومر، تحقیقات دومی درباره [نانسی] پلوسی و ارتباطات نزدیک وی با روسیه و اظهارات دروغین او انجام شود.» سخنگوی پلوسی هرگونه ارتباط پنهانی او با روس‌ها را تکذیب کرده است. پلوسی روز پنجشنبه خواهان تشکیل کمیته‌ای برای بررسی ارتباطات اعضای دولت ترامپ با روسیه شده بود.رئیس جمهوری امریکا همچنین با انتقاد از دموکرات‌ها در خصوص افزایش فشارها بر کابینه‌اش در حساب توئیتری خود نوشت: این واقعاً رقت انگیز است که دموکرات‌ها هنوز کابینه مرا به صورت کامل نپذیرفته‌اند.  روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی اوضاع ترامپ در کاخ سفید را بد و ناگوار توصیف کرده و نوشته است: این مسأله ممکن است سرآغازی بر پایان ترامپ باشد. این روزنامه در بخشی از گزارش خود آورده است: جمهوریخواهان هم ممکن است تا مدتی برخی دروغ پردازی‌ها را تحمل کنند اما در مرحله بعدی، صبر و بردباری آنها به طور کامل تمام خواهد شد و در آن موقع، هر چیزی می‌تواند اتفاق بیفتد.


هشدار پترائوس به کاخ سفید درباره ترویج اسلام هراسی
دیوید پترائوس، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) نسبت به استفاده از عبارت «تروریسم اسلام افراطی» توسط مقامات امریکایی بویژه ترامپ هشدار داد و گفت، باید مراقب باشید به یک دین بزرگ جهانی، انگ افراطی یا رادیکال نزنید زیرا معنی آن در برگیرنده گروه‌های بسیاری است. پترائوس پیش‌تر نه تنها به‌عنوان گزینه ترامپ برای تصدی پست وزارت خارجه در نظر گرفته شده بود بلکه پس از استعفای مایکل فلین، نام او برای تصدی پست مشاور امنیت ملی نیز بر سر زبان‌ها افتاد.


ترامپ خون گزارشگر سازمان ملل را به جوش آورد
بن امرسون، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حفاظت از حقوق بشر اخیراً نسبت به تلاش ترامپ برای بازگرداندن شیوه‌های شکنجه در بازجویی‌ها هشدار داد و گفت: وقتی که به سخنان ترامپ چند روز پس از مراسم تحلیف گوش می‌دادم که چگونه انواع شکنجه را به‌عنوان سلاحی برای مبارزه با تروریسم ستایش کرده و از تمایل خود برای صدور مجوز انجام این اقدام غیرقانونی صحبت می‌کرد، خونم به جوش آمد. اگر یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان، یکی از اعضای دائم شورای امنیت در این باره ابراز آمادگی می‌کند پس اساساً ما طی ۱۵ سال گذشته به کدام اهداف رسیدیم!


امریکایی‌ها برای سفر به اروپا باید روادید بگیرند
پس از آنکه واشنگتن سفر بدون روادید شهروندان 5 کشور اتحادیه اروپا (بلغارستان، کرواسی، قبرس، لهستان و رومانی) به امریکا را ممنوع کرد، اتحادیه اروپا در اقدامی تلافی جویانه، لایحه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن، دیگر سفر امریکایی‌های بدون روادید به اتحادیه اروپا مجاز نیست. به موجب این قانون جدید، کمیسیون اروپا دو ماه فرصت دارد عملاً مانع ورود امریکایی‌ها بدون روادید به کشورهای اتحادیه اروپا شود. شهروندان امریکایی پیش از این می‌توانستند بدون ویزا به همه کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند. 


Page Generated in 0/0095 sec