printlogo


یادداشت خبرنگار
ایام به کام، بدون حادثه

مرجان همایونی


«ایام به کام»، آرزویی است که من و خبرنگاران حادثه نویس درتمام لحظات فعالیت حرفه‌ای‌مان برای مردم داریم. هر چند برخی قضاوت ناشکیبانه‌ای دارند و بهتان‌هایی می‌زنند و مدام این جمله به گوش‌مان می‌رسد «شما که آرزوی حوادث تلخ و ناگواردارید تا ازنان خوردن نیفتید.»گاهی نفرین‌هایی از ته دل را می‌شنویم که قلب هایمان به لرزه می‌افتد. جملاتی که حتی نوشتنش هم دردآور است .
 از این قبیل خاطرات تا دلتان بخواهد در کارنامه حرفه‌ای من که نه، بلکه تمام حادثه نویسان وجود دارد. آنقدر که بچه‌های حوادث نویس کمتر اسم و عکس شان در مطبوعات منتشر می‌شود.
 اما با تمام احترامی که برای این دسته از مخاطبان دارم، می‌خواهم بگویم اگر همین خبرنگاران به ظاهر قسی القب نبودند! می‌دانید آمارهای حوادث چقدر بیشتر می‌شد؟ بسیاری از افراد بودند که می‌گفتند وقتی خبر دستگیری سارقان وحتی قاتلان را در روزنامه خواندیم و عاقبت شان را دیدیم دور خلاف را خط کشیدیم و....
اگر همین حوادث نویسان نبودند و اخبارتلخ وشیرین اهدای عضو و بخشش‌ها را منتشر نمی‌کردند، حالا موج بخشش و اهدای عضو درکشور این حد گسترده نبود. اگر حوادث نویس‌ها نبودند حادثه تلخ پلاسکو در این حد مورد توجه قرارنمی گرفت و فراخوان چهارشنبه سوری هم راه نمی‌افتاد که آمار حوادث چهارشنبه سوری امسال را ناباورانه حدود 50 درصد کمتر از سال گذشته کند. اگر همین حوادث نویس‌ها نبودند و تصاویر تبهکاران خشن وتحت تعقیب را با درخواست مسئولان قضایی منتشر نمی‌کردند، خیلی از خلافکاران وجنایتکاران فراری به دام نمی‌افتادند.به‌عنوان نمونه چندی قبل دختری به نام زهرا در بازارتهران ربوده شد و زمانی که تصویر دخترک در رسانه‌ها منتشر شد، عاملان این ماجرا، گروگان کوچولو را در محلی رها کرده وفردی هم که بچه را پیدا کرده بود چون اخبار را درباره‌اش خوانده بود بلافاصله موضوع را به پلیس خبر داد. والبته کم نیستند چنین اتفاق‌هایی که با کمک همین حادثه نویس‌ها رقم می‌خورد ودل مردم شاد می‌شود وکارپلیس ودستگاه قضایی نیزراحت ترمی شود.آزادی صدها زندانی ونیزمجازات سریع تبهکاران وخلافکاران حرفه‌ای، کاهش چندین هزارنفری کشته‌ها ومجروحان رانندگی نیزازدیگر کارکردهای انتشار اخبار در صفحات حوادث است.
به گواه صاحبنظران وکارشناسان، مزایای حضور خبرنگاران حوادث که روزانه با مشکلات زیادی سر و کار دارند، برای جامعه زیاد است. تعریف از خود نیست، هستند که می‌گویم. خبرنگارانی که هر روز صبح راهی حوزه‌های خبری برای تهیه خبر می‌شوند و با گذراندن ترافیک پایتخت خود را به روزنامه‌ها می‌رسانند و با تنی خسته و دلی رنجور از دیدن حوادث تلخ شروع به نوشتن می‌کنند. خستگی واسترس همواره با خبرنگاران حوادث عجین است و شاید اگر به این فکر نمی‌کردند که این اخبار بازدارنده هستند و درس عبرتی برای دیگران و... روز دومی برای این خبرنگاران نبود.عیدتان مبارک.ایام به کام وان‌شاءالله بی‌حادثه.