printlogo


کد خبر: 177388تاریخ: 1395/12/28 00:00
عید ایرانی با کالای ایرانی

گزارش


دار قالی ایرانی در چالش حضور خارجی‌ها


دور تا دور فروشگاه، با نقش و نگارهای مختلف پوشیده شده است. گل‌های تو در تو، شکل‌های هندسی و رنگ‌های متنوع، همه جا را دربرگرفته‌اند. چند مشتری، تخته فرش‌های مختلف را کنار می‌زنند و مشغول انتخاب فرشی برای اتاق خواب هستند. روی یکی از فرش‌ها، نقش و نگاری قرار ندارد و اصطلاحاً، اسپرت است: «این یکی گران‌تر از آن طرح گلیم هاست. فرش 6متری، 500 هزار تومان است. کار ترک است و قیمت بیشتری دارد.» در همین فروشگاه، فرش‌های کوچک ایرانی با طرح گلیم، 300 هزار تومان قیمت دارد. بازار جنس خارجی، حتی به اصیل‌ترین کالاهای ایرانی هم رحم نکرده است. در صورتی که فرش، شناخته شده‌ترین کالای ایران در جهان است، حتی در راهروهای سازمان ملل نیز دو تخته فرش ایرانی هدیه شده از محمدمصدق و جواد ظریف قرار گرفته است. یکی از فروشندگان فرش در میدان هفت تیر تهران می‌گوید:«شاید خیلی از کالاهای داخلی از نظر کیفیت ایراد داشته باشد، اما فرش‌های ایرانی را چه از نظر طراحی و چه از نظر کیفیت، اصلاً نمی‌شود با خارجی‌ها مقایسه کرد. مردم هم این را خوب می‌دانند. اما آنقدر این فرهنگ جا افتاده که جنس خارجی بهتر است، گاهی مشتری‌ها سراغ نمونه خارجی را می‌گیرند. البته اگر کسی پولش به فرش دستباف برسد، هرگز چیز دیگری نمی‌خرد.»

وضعیت تولید و صادرات فرش ایرانی چطور است؟
«تحریم‌ها علیه ایران تماماً درباره نفت بود. درست است؟ اما واقعیت این است که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اثرات مخربی در دومین محصول صادراتی پرقدرت این کشور گذاشت: یعنی فرش!» مجله نیوزویک، چنین روایتی از وضعیت فرش ایرانی داشته است. به گزارش این مجله، ایران یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بزرگ دنیا است و فرش ایرانی داستان‌های زیادی را بازگو می‌کند. حمید کارگر، رئیس مرکز ملی فرش ایران درباره وضعیت سال‌های اخیر فرش ایرانی می‌گوید:«از سال 90 تا 93، صادرات ما متأثر از عوامل متعدد داخلی و خارجی و نیز افزایش قیمت تمام شده فرش و رکود اقتصادی در بخشی از بازارهای خارجی و ناآرامی‌های سیاسی و نیز اشباع شدن بعضی از بازارهای سنتی، کاهش یافت.» تحریم‌ها تجارت فرش را در ایران تحت‌الشعاع قرار داده است. درآمد حاصل از صادرات فرش ایرانی از حدود یک میلیارد دلار در سال 2000 کاهش پیدا کرده و به 300 میلیون دلار در سال‌جاری رسیده است. همچنین در داخل کشور خرید و فروش فرش حدود 700 تا 800 میلیون دلار در سال است. تحریم فرش در واقع به طور مستقیم فرهنگ ایران، سنت و مردم عادی را هدف قرار داده بود. 1.5میلیون بافنده، استادان رنگ، تولیدکننده نخ و طراحان به فرش وابسته هستند و با آن امرار معاش می‌کنند.
حجت قراگزلو، کارشناس حوزه فرش و مدیرعامل یکی از برندهای داخلی فرش نیز چنین روایتی از وضعیت کسب و کارشان ارائه می‌دهد:«تا قبل از تحریم‌ها و سال‌های اخیر روزی ۷ تا ۸هزار متر گلیم تولید می‌کردیم که این رقم در اوضاع فعلی به زیر نصف این آمار هم رسیده است، چون اگر تا همین چند سال پیش ۵۰۰ دار قالی فعال داشتیم، الان فقط ۵ دار قالی فعال داریم. سه مجموعه بزرگ که در هر کدام تا ۳۰نفر کار می‌کردند به یک کارگاه کوچک با ۱۱نفر تقلیل یافته است.» در چنین شرایطی، راهی بجز حمایت بیشتر از این صنعت و هنر اصیل برای بازپس گرفتن سهم بازارهای جهانی و خرید فرش‌های ایرانی، وجود ندارد.


Page Generated in 0/0097 sec