printlogo


کد خبر: 177392تاریخ: 1395/12/28 00:00

قصابی‌ها عامل گرانی گوشت قرمزرئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده کشور علت گرانی گوشت قرمز در کشور را قصابی‌ها دانست و گفت: با اقدامات صورت گرفته از سوی معاونت امور دام باید هر کیلوگرم گوشت گوسفندی با نرخ مصوب 315 هزارریال عرضه شود و عرضه گوشت با نرخی بیشتر تخلف است.
منصور پوریان به ایرنا، افزود: از ابتدای بهمن ماه امسال دام زنده به وفور و با قیمت 130 تا 140 هزارریال به قصابی‌ها عرضه شد تا با قیمت مناسب 290 تا 300 هزار ریال در اختیار قصابی‌ها و در نهایت با قیمت 315 هزارریال در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد.
پوریان اظهارداشت: اما متأسفانه بعد از خروج گوشت قرمز از قصابی‌ها این اتفاق نمی‌افتد و گوشت قرمز به شکل لاشه و تفکیکی با قیمت‌های بالا عرضه می‌شود. وی اضافه کرد: قصابی‌ها روی هرکیلوگرم گوشت قرمز بویژه گوسفندی بین 100 تا 120 هزارریال سود دریافت می‌کنند.
این مقام مسئول تصریح کرد: معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی تلاش دارد با اقداماتی همچون چهارتکه کردن لاشه، بسته‌بندی و درجه‌بندی گوشت قرمز از گران فروشی قصابی‌ها جلوگیری کند به طوری که قیمت هرکیلوگرم گوشت میش 250 هزارریال؛ بز 260 هزارریال و بره 315 هزارریال عرضه شود.وی با بیان اینکه قصابی‌های خارج از کشور مانند قصابی‌های ما عمل نمی‌کنند و تمامی قطعات گوشت با قیمت مصوب و مشخصی عرضه می‌شود، گفت: تفکیک قیمتی گوشت قرمز همچون ران، گردن، سردست و ماهیچه و غیره معنی ندارد و باید تمام قطعات گوشت قرمز با قیمت‌های مصوب عرضه شود.به گفته پوریان، برای تنطیم بازار گوشت قرمز از ابتدای بهمن ماه تاکنون 87 هزار لاشه گوسفندی به شکل چهار تکه در تهران عرضه شده و این امر در ایام نوروز و سال آتی نیز ادامه دارد. وی با تأکید براین که قیمت گوشت قرمز در سال آینده کاهش می‌یابد، اضافه کرد: طبق برنامه معاونت امور دام برای سال 96، 300 هزار لاشه گوسفندی چهارتکه، بسته‌بندی و درجه‌بندی شده به بازار تهران عرضه می‌شود تا از گرانفروشی قصابی‌ها و عرضه تفکیکی گوشت جلوگیری شود.
قصابی‌های متخلف تعزیرات را نادیده می‌گیرند
رئیس شورای تأمین دام کشور با بیان اینکه تعزیرات به شکل گسترده وارد عمل شده است ،گفت: با توجه به ایام نوروز و گرانفروشی برخی از قصابی‌ها سازمان بازرسی و سازمان تعزیزات کشور وارد عمل شده‌اند تا با قصابی‌های متخلف برخورد کنند. به گفته وی، در همین راستا سازمان تعزیرات کشوری اقدام به جریمه نقدی قصابی‌های متخلف کرده است اما این اقدام کافی نیست زیرا قصابی‌های متخلف با پرداخت جریمه به طور مجدد اقدام به گرانفروشی می‌کنند. رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده کشور ادامه داد: سازمان تعزیرات و سازمان بازرسی کشور در نظر دارند پس از شب عید و ایام نوروز برای جلوگیری از گرانفروشی با قصابی‌های متخلف برخورد و در صورت نیاز اقدام به پلمب این واحدها کنند.
عرضه گوشت ماده حذفی
در قصابی‌ها تخلف است
پوریان گفت: متأسفانه گوشت ماده حذفی در اکثر قصابی‌ها عرضه می‌شود که بی‌کیفیت است و باید این گوشت به مصارف صنعتی برسد نه اینکه در بازار عرضه شود.سالانه 840 هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید می‌شود که برای تأمین نیاز کشور حدود 100 هزارتن گوشت قرمز از محل واردات تأمین می‌شود.

 


Page Generated in 0/0079 sec