printlogo


گامی دیگر به سوی برابری برداشت گاز از میدان مشترک با قطر
گاز سکوی فاز٢0 پارس جنوبی وارد مدار می‎شود
توسعه فازهای باقی مانده پارس جنوبی با سرعت دنبال می‌شود به گونه‌ای که گزارش‌ها از وارد مدار شدن آخرین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ١٩، آغاز انتقال گاز سکوی فاز 20 به پالایشگاه و افزایش تزریق گاز فازهای 17 و 18 پارس جنوبی به روزانه 46 میلیون متر مکعب حکایت دارد. اخباری که از برابری تولید روزانه ایران و قطر  از این میدان مشترک نویدمی دهد.
میدان گازی پارس جنوبی(یا گنبد شمالی در بخش قطری)، بزرگ‌ترین میدان گازی مستقل جهان به شمار می‌رود که با برخورداری از 34.2 تریلیون مترمکعب گاز استحصال پذیر، نزدیک به ١٩ درصد از کل ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است.
نزدیک به سه هزار و ٧٠٠ کیلومترمربع از این میدان مشترک، در آب‌های سرزمینی ایران و 6 هزار کیلومتر مربع از آن در آب‌های قطر واقع شده است. متأسفانه در سال های اخیر ایران نتوانست همپای قطر از این میدان گاز استحصال کند.
با توجه  به این عقب ماندگی  دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به توسعه این میدان کرد، به طوری که اکنون توسعه فازهای 17، 18، 19، 20 و 21 پارس جنوبی در اولویت کاری قرار گرفته که البته بخش‌هایی از این فازها تاکنون راه‌اندازی شده است.
گاز سکوی فاز ٢٠ هفته آینده وارد مدار می‎شود
مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی از انتقال گاز ترش غنی سکوی فاز 20 پارس جنوبی به پالایشگاه فازهای 20 و 21 در روز شنبه (28 اسفندماه) خبر داد.
به گزارش ایرنا، علیرضا عبادی گفت:عملیات برای آغاز برداشت گاز ترش غنی از سکوی فاز ٢٠ امروز در حال انجام است و روز شنبه گاز وارد پالایشگاه می‎شود.
وی افزود: آذرماه 95 با راه‌اندازی سکوی فاز 21، گاز به شبکه سراسری تزریق شد و سکوی فاز 21 هم که در آذرماه نصب شده بود، ٢ هفته پیش راه‌اندازی شد.
عبادی به بهره‌ برداری از یک ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فازهای٢٠ و ٢١ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: ردیف دوم شیرین‌سازی این پالایشگاه تا پایان این هفته به بهره‌ برداری می‎رسد.
وی ادامه داد: ردیف سوم شیرین‌سازی این فازها در پالایشگاه هم‌اکنون در حال فشارگیری با گاز شیرین است و در چند روز آینده با ورود گاز ترش غنی سکوی فاز ٢٠، عملیات فرآورش و تولید گاز شیرین آغاز می‌شود.
مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با بیان اینکه اکنون تیم راه‌اندازی در ردیف چهارم شیرین‌سازی فازهای٢٠ و ٢١ پارس جنوبی مستقر است تا کارهای عملیاتی اجرا و تکمیل شوند، تصریح کرد: این ردیف شیرین‌سازی نیمه دوم فروردین ماه 96 با گاز سکوی فاز 20 به بهره‌ برداری خواهد رسید.
به گفته وی، روزانه 12.5 تا 13 میلیون متر مکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می‌شود و تاکنون 1.5 میلیارد متر مکعب گاز و 2.5 میلیون بشکه میعانات گازی به صورت تجمعی از مخزن فازهای 20 و 21 برداشت شده است. عبادی اضافه کرد: با بهره‌ برداری از سکوی فاز ٢٠، تولید گاز فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی تکمیل و به 2 میلیارد فوت مکعب معادل ٥٦ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد.
 آخرین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ١٩ وارد مدار شد
مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی با اشاره به تولید تجمعی پنج میلیارد و ٥٠٠ میلیون مترمکعب گاز و هفت میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه میعانات گازی از این فاز، از ورود آخرین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ١٩ به مدار خبر داد.
حمید رضا مسعودی گفت: این طرح توسعه‌ای با هدف استخراج و برداشت روزانه 56.6 میلیون متر مکعب گاز ترش غنی از میدان مشترک، تولید روزانه 80 هزار بشکه میعانات گازی تولید روزانه 400 تن گوگرد، شیرین‌سازی و تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین طرح‌ریزی شده است.
وی افزود: تولید روزانه 2800 تن گاز مایع (LPG) با هدف صادرات و 2550 تن اتان با هدف تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی نیز از دیگر اهداف این برنامه به شمار می‌رود.
مسعوی با بیان اینکه اکنون روزانه حدود 30 میلیون متر مکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می‌شود، اضافه کرد: انتظار می‌رود تا پایان سال این میزان به حدود 37 میلیون متر مکعب گاز در روز افزایش پیدا کند.
مسعودی با یادآوری نصب عرشه سکوی B 19 روی پایه خود در موقعیت فرا ساحل فاز 19 گفت: این سکو تا اردیبهشت سال آینده به بهره‌ برداری می‌رسد.
مسعودی با بیان اینکه حفر ٢١ حلقه چاه در فاز 19 پارس جنوبی سبب دستیابی به میزان گازی معادل ٢ فاز استاندارد پارس جنوبی شده است، افزود: این در حالی است که در دیگر فازها برای دستیابی به این میزان گاز باید بیش از ٢٤ حلقه چاه حفر می‌شد.
وی از راه‌اندازی واحد 108 تولید گوگرد پالایشگاه فاز 19 خبر داد و گفت: بزودی این واحد وارد مدار می‌شود، در ضمن واحد ذخیره‌ سازی ال پی جی نیز آماده شده است.
مسعودی افزود: اکنون خط لوله‌های انتقال گاز فاز 19 نیز به طور کامل در سرویس قرار گرفته‌اند و با اجرای 230 کیلومتر خط لوله 32 اینچ و خط لوله 4.5 اینچ سوار بر خط لوله 32 اینچ پرونده خطوط لوله این فاز به پایان رسیده است.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون چهارسکوی طرح توسعه فاز 19 در موقعیت خود قرار دارند، افزود: برای توسعه بخش فرا ساحل فاز 19 از زمان ساخت سکوها و جکت‎ها، 33 میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه و ایمن انجام شده است.
تزریق روزانه 46 میلیون متر مکعب گاز شیرین فاز 17 و 18 به شبکه سراسری
سرپرست طرح توسعه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی نیز از تزریق روزانه 46 میلیون متر مکعب گاز شیرین این فازها به شبکه سراسری خبر داده است.
محمدرضا چلیپا با تشریح فعالیت‌های انجام شده در فازهای 17 و 18 پارس جنوبی، گفت: برای سکوهای فازهای 17 و 18، تعداد 44 حلقه چاه حفر شده است.
وی اضافه کرد: 2 سکوی اصلی توسط شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران و ٢ سکوی اقماری توسط شرکت ایزوایکو ساخته شده و هر سکو 28.3 میلیون متر مکعب گاز برداشت می‌کند.
وی با تأکید بر تأمین 47 درصدی تجهیزات از پیمانکاران داخلی، اضافه کرد: صد درصد کار اجرای فازهای 17 و 18 پارس جنوبی شامل نصب، راه‌اندازی و بهره‌ برداری با استفاده از توان داخل انجام و 100 هزار تن سازه طی این عملیات نصب شده است.
چلیپا به تولیدات تجمعی پالایشگاه فازهای ١٧و ١٨ اشاره کرد و گفت: از دی ماه ٩٣ تاکنون 16.1میلیارد متر مکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق شده و 14 میلیون بشکه میعانات گازی و ٤٢٠ هزار تن اتان به صورت تجمعی برداشت شده است.
وی افزود: اکنون از فازهای 17 و 18 پارس جنوبی به طور متوسط روزانه ٤٦ میلیون متر مکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می‌شود.