printlogo


قاضی فدرال ایالت «هاوایی» دستور دوباره رئیس جمهوری امریکا را غیرقانونی خواند
دیوار قانون مقابل دومین فرمان مهاجرتی ترامپ
نیم نگاه

«دریک واتسون»، قاضی فدرال ایالت هاوایی با استناد به غیرقانونی بودن اقدام رئیس جمهوری، به‌طور موقت اجرای این فرمان را در سراسر امریکا به حالت تعلیق درآورد تا این فرمان به اصطلاح «اصلاح و تعدیل شده» نیز به سرنوشت فرمان مهاجرتی نخست ترامپ دچار و در نطفه خفه شود. پس از آن، «تئودور دی چوآنگ»، قاضی فدرال ایالت مریلند نیز مانع از اجرایی شدن این فرمان شد.

گروه جهان/ 16 مارس (چهارشنبه گذشته)، روزی که قرار بود نسخه دوم فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا اجرایی شود، «دریک واتسون»، قاضی فدرال ایالت هاوایی با استناد به غیرقانونی بودن اقدام رئیس جمهوری، به‌طور موقت اجرای این فرمان را در سراسر امریکا به حالت تعلیق درآورد تا این فرمان به اصطلاح «اصلاح و تعدیل شده» نیز به سرنوشت فرمان مهاجرتی نخست ترامپ دچار و در نطفه خفه شود. پس از آن، «تئودور دی چوآنگ»، قاضی فدرال ایالت مریلند نیز مانع از اجرایی شدن این فرمان شد. اگرچه ترامپ در واکنش به این مسأله در جمع هواداران خود در شهر «ناشویل» ایالت تنسی، تعلیق فرمان مهاجرتی دوم خود ازسوی قضات فدرال ایالت‌های هاوایی و مریلند محکوم کرد و از آن تحت عنوان «تعدی بی‌سابقه دستگاه قضایی» که باعث تضعیف کشور می‌شود، یاد کرد اما از آنجا که فرمان مهاجرتی دوم ترامپ تفاوت زیادی با نسخه اول آن نداشت و تنها فرق قابل توجه حذف شدن نام کشور عراق از فهرست 7 کشوری که ورود اتباعشان به امریکا ممنوع شده بود، بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند این فرمان نیز قبل از اجرایی شدن به حالت تعلیق درآید.
به گفته کارشناسان قضایی امریکا، فرمان‌های مهاجرتی اول و دوم ترامپ با‌ بندی از متمم اول قانون اساسی امریکا مغایرت دارد و همین مسأله باعث می‌شود قضات فدرال بتوانند این فرمان‌ها را به حالت تعلیق درآورند. این فرمان‌ها همچنین به فعالیت‌های تجاری و دانشگاه‌های امریکا برای جذب استعدادهای درخشان آسیب می‌رساند. «دیوید میلیبند»، وزیر خارجه پیشین انگلیس نیز در یادداشتی که روز پنجشنبه گذشته در روزنامه انگلیسی گاردین چاپ شد در واکنش به فرمان‌های مهاجرتی ترامپ نوشت، فرمان ضد مهاجرتی ترامپ سیاستی بی‌رحمانه و ناکارآمد است زیرا ورود پناهجویان به امریکا در طول تاریخ سبب شکوفایی و عامل موفقیت این کشور بوده است.
وی در ادامه این یادداشت آورد: هر چند فرمان جدید ترامپ جاروجنجال کمتری را نسبت به‌فرمان قبلی‌اش به دنبال داشت اما چیزی از تأثیر مخرب آن بر پناهجویان و اعتبار جهانی امریکا کم نشده است. در حالی ‌که کشورهایی نظیر اوگاندا، کنیا، لبنان و اردن میلیون‌ها پناهجو را در خود جای‌داده‌اند، جای تأسف است که امریکا اکنون چنین سیاست جدیدی را در پیش‌گرفته است. هفته گذشته به لبنان که میزبان 1.5 میلیون پناهجوی سوری است سفر کردم. برای مردم آنجا خنده‌دار بود که کشورهای غربی از پذیرش چند هزار پناهجو می‌نالند. اما ترامپ این مسأله را نمی‌پذیرد و به حامیانش وعده داده است با تصمیم قضات فدرال هاوایی و مریلند درباره فرمان مهاجرتی دوم مبارزه خواهد کرد و اگر لازم شود تا دیوان عالی نیز پیش خواهد رفت و برنده خواهد شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «جی بای بی»، قاضی دادگاه استیناف حوزه نهم امریکا نیز در دفاع از ترامپ گفت: رئیس جمهوری از اختیارات جلوگیری از ورود مسافران خارجی برخوردار است و دادگاه باید از تصمیم او تمکین کند. قضات نمی‌توانند درباره انگیزه رئیس جمهوری درباره چنین ممنوعیتی تا زمانی که ادله قانونی برای آن ارائه می‌دهد، تحقیقات کنند.
مهر تأیید کمیته اطلاعات مجلس امریکا بر بی‌اساس بودن شنود از ترامپ
شکست دوباره ترامپ در ممنوع کردن سفر اتباع 6 کشور عمدتاً مسلمان (ایران، سوریه، یمن، سومالی، سودان و لیبی) به امریکا در حالی است که اعضای کمیته اطلاعات مجلس امریکا نیز ادعای او مبنی بر اینکه باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق در جریان انتخابات از ترامپ استراق سمع و جاسوسی می‌کرده را بی‌اساس خوانده و تأکید کردند هیچ مدرکی دال بر صحت این ادعا به دست نیامده است. پیشتر نیز سنای امریکا این ادعای ترامپ را بی‌اساس خوانده بود. با وجود این، ترامپ گفته است: بزودی مدرکی را مبنی بر شنود مکالماتش از سوی اوباما به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان امریکا ارائه می‌دهد.
شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز اخیراً در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز ادعا کرده بود اوباما برای جاسوسی از ترامپ از سازمان آژانس امنیت ملی امریکا استفاده نکرده است، از آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) استفاده نکرده است، از پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) استفاده نکرده است بلکه او از ستاد امنیتی ارتباطات انگلیس استفاده کرده است. این اظهارات واکنش ستاد امنیتی ارتباطات دولت انگلیس را برانگیخت و این ستاد با انتشار بیانیه‌ای ادعای شنود مکالمات ترامپ را رد کرد و سخنان اسپایسر را «مهمل و کاملاً مضحک» خواند. نشریه امریکایی نیوزویک نیز بتازگی در گزارشی، با استناد به نتایج نظرسنجی مؤسسه پژوهشی گالوپ نوشت، ادعای ترامپ در مورد استراق سمع از او به وسیله اوباما و موفق نبودن طرح جایگزین اوباماکر(طرح بیمه سلامت اوباما)، محبوبیت ترامپ در فاصله یک هفته گذشته باز هم کاهش یافت و از 42 درصد به 39درصد رسید و هم‌اکنون 55 درصد از مردم امریکا او را رئیس جمهوری ناصالح و ناتوان می‌دانند.
لایحه بودجه 2018 دولت امریکا
خبر دیگر از امریکا اینکه ترامپ روز پنجشنبه لایحه بودجه پیشنهادی برای سال مالی 2018 را به کنگره ارائه داد که به موجب آن بودجه آژانس حفاظت از محیط زیست31 درصد کاهش یافته و بودجه وزارت خارجه و برخی برنامه‌های مهم بین‌المللی نیز 28 درصد کاهش یافته است که در صورت تصویب، باعث بیکاری سه هزار و 200 کارمند سازمان محیط زیست امریکا می‌شود و بخش اعظمی از تلاش‌های دولت پیشین برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و
محیط زیستی را خنثی می‌کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در عوض رئیس جمهوری امریکا افزایش 54 میلیارد دلاری هزینه‌های دفاعی را با هدف آنچه که «تأمین امنیت مردم امریکا و اخراج مهاجران غیرقانونی» خوانده، در طرح پیشنهادی خود برای بودجه 2018 آورده است.
در لایحه پیشنهادی ترامپ برای سال مالی آینده که از 9 مهر 96 آغاز می‌شود، بودجه 19 نهاد مستقل نیز که برای فعالیت‌های رادیویی و تلویزیونی و برخی برنامه‌های اجتماعی خود روی دولت فدرال حساب می‌کنند، قطع شده است. این کاهش بودجه‌ها در حالی است که رئیس جمهوری امریکا در مورد رژیم صهیونیستی استثنا قائل شده و مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه گفته است کمک امریکا به اسرائیل کاهش نخواهد یافت. ترامپ در کنار لایحه بودجه 2018 خواستار اختصاص سه میلیارد دلار بودجه اضافی برای وزارت امنیت داخلی در سال مالی جاری شده  که یک و نیم میلیارد دلار آن قرار است صرف آغاز طرح ساخت دیوار در مرز با مکزیک شود. پیشنهاد اختصاص دو میلیارد و 800 میلیون دلار دیگر هم به این طرح برای سال آینده مطرح شده است. لایحه بودجه رئیس جمهوری امریکا انتقاد بسیاری از سیاستمداران از هر دو جناح دموکرات و جمهوریخواه را به دنبال داشته است و نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان امریکا در این رابطه ترامپ را به بی‌توجهی به اشتغال، آموزش، انرژی پاک و فعالیت‌های درمانی متهم کرده و تلاش وی برای اختصاص مبالغ گزاف به فعالیت‌های نظامی را محکوم کرده است.