printlogo


در سایه تشدید مناقشات دیپلماتیک آنکارا با اروپا صور ت گرفت
توقف همکاری ترکیه با «ناتو»
همزمان با تشدید مناقشات دیپلماتیک میان ترکیه و چند کشور اروپایی، ترکیه برخی آموزش‌های نظامی و دیگر همکاری‌ها با «شرکای ناتو» را متوقف کرد. این در حالی است که ترکیه به‌عنوان عضو ناتو نمی‌تواند همکاری با اعضا را متوقف کند.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، به گفته برخی منابع و مقامات ترکیه برنامه 2017 ناتو در همکاری با کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا از جمله رخدادهای سیاسی، ‌پروژه‌های غیرنظامی و آموزش نظامی را متوقف کرده است. یک مقام ترکیه در این مورد گفت: ما نسبت به شرایط رخ داده در روابطمان با اروپاییان متأسفیم و فکر می‌کنم این اقدام بر تمامی برنامه‌های همکاری ما با شرکا در ناتو تأثیر می‌گذارد.
در همین حال وزیر دفاع اتریش توقف همکاری‌ها را تأیید کرده اما یک سخنگوی این وزارتخانه گفت این اقدام تأثیری در مأموریت‌های آتی ندارد؛ با این حال می‌تواند مشکلاتی را در
دراز مدت مثلاً در مأموریت کوزوو ایجاد کند. هیأت ترکیه در اقدامی تازه از هلند به سازمان ملل شکایت کرد. در این شکایت نامه آمده است که آمستردام معاهده وین را درباره روابط دیپلماتیک و کنسولی درباره مقامات ترک نقض کرده است؛ در همین حال وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه نیز در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل، هلند را به نقض «وحشیانه» آزادی بیان، تجمع متهم کرد. «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز پنجشنبه تهدید کرد توافق با اتحادیه اروپا را برای مقابله با ورود موج پناه‌جویان به قاره اروپا لغو می‌کند. این در حالی است که «چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که احتمالاً کشورش توافقنامه امضا شده با اتحادیه اروپا در خصوص پذیرش آوارگان و مهاجران را لغو کند. به گزارش
پرس تی وی، اردوغان گفت اتحادیه اروپا باید این توافق را که در مارس 2016 شد را «فراموش» کند. وی همچنین از حکم اخیر دیوان عالی اتحادیه اروپا در محدود کردن استفاده از حجاب، انتقاد کرد و این دیوان را به آغاز جنگ «صلیبی» علیه اسلام متهم کرد. در واکنش به سخنان اردوغان، کمیسیون اروپایی گفت این اتحادیه از ترکیه انتظار دارد تا به توافق بر سر ممانعت از ورود پناه‌جویان به اروپا احترام بگذارد. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز روز پنجشنبه در گفت‌و‌گویی تلفنی، اظهارات اردوغان در زمینه مقایسه اروپا با آلمان نازی را محکوم کرده و آن را غیر قابل قبول خواندند. همچنین دیروز سوئیس اعلام کرد با درخواست ترکیه مبنی برمساعدت با این کشور برای پیگرد قضایی یک مظنون متهم به اهانت به اردوغان مخالفت می‌شود. خبر دیگر اینکه شورای شهر هانوفر آلمان روز پنجشنبه مانع تجمع انتخاباتی گروهی از هواداران رئیس جمهوری ترکیه شد.