printlogo


«تونی بلر» در پرونده جنگ عراق تبرئه شد


کمیته امور قانون اساسی و دولت پارلمان انگلیس اعلام کرد: در صورتی که اسناد جدیدی در کار نباشد، «تونی بلر» نخست‌وزیر پیشین این کشور در رابطه با پرونده فریب پارلمان و افکار عمومی پیش از حمله به عراق در سال 2003 مورد بازجویی قرار نخواهد گرفت. به گزارش خبرگزاری رویترز، این کمیته افزود: بررسی هفت ساله‌ای درباره جنگ عراق نشان داده که «بلر» از اتهاماتی که علیه وی مطرح شده تبرئه می‌شود.
ورود به جنگ عراق چالش‌برانگیزترین تصمیم «بلر» در دوران نخست‌وزیری وی بود؛ در این جنگ نیروهای انگلیسی تا سال 2009 در عراق حضور داشتند و 179 نفر از آنان کشته شدند.

 <گوترش> خلع سلاح حزب‌الله را خواستار شد


«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در نخستین گزارش خود به شورای امنیت با اشاره به «لزوم خلع سلاح حزب‌الله لبنان»، از دبیرکل این حزب و تمامی گروه‌های لبنانی خواست هر گونه مشارکت در درگیری‌های سوریه را متوقف کنند. به گزارش ایسنا، وی عبور نیروهای حزب‌الله لبنان از مرزهای مشترک لبنان – سوریه جهت مشارکت در نبردها در کنار نیروهای ارتش سوریه را محکوم کرده و آن را نقض قطعنامه 1701 شورای امنیت دانسته است. گوترش همچنین از دولت لبنان خواست تمامی اقدامات لازم جهت تضمین حضور نداشتن نیروهای مسلح یا تجهیزات و اسلحه‌های غیرمجاز در منطقه عملیات نیروهای موقت سازمان ملل (یونیفل) را انجام دهند.