printlogo


خاورمیانه

همزمان با کشتار  جدید در غرب حلب صورت گرفت
حمله علنی صهیونیست‌ها به سوریه


گروه جهان/ ‌حمله جنگنده‌ای ناشناس به یک مسجد در حومه حلب جان ده‌ها سوری را گرفت. برخی منابع امریکا را به دست داشتن در این کشتار متهم کرده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرده در این حمله دست کم 42 نفر کشته و دست کم 70 نفر زخمی شده‌اند.
رامی عبدالرحمن، رئیس دیده بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است گفته که این مسجد در زمان برگزاری نماز مغرب و عشاء در یک روستا در غرب حلب مورد حمله هوایی قرار گرفته است.
به گزارش ایسنا، همزمان شبکه اسکای نیوز  از اعتراف ارتش امریکا به انجام حمله‌ای در شمال سوریه علیه تروریست‌های القاعده خبر داده اما امریکا حمله عامدانه به مسجد مذکور در حومه شهر حلب را که در کنترل شورشیان سوری است، رد کرد. جان توماس، سخنگوی فرماندهی مرکزی امریکا گفت: ما مسجدی را هدف قرار ندادیم اما ساختمانی که از سوی ما مورد هدف قرار گرفت یکی از مواضع تروریست‌های القاعده بود که در ۱۵ متری مسجدی واقع است که هنوز وجود دارد.
این در حالی است که روز چهارشنبه نیز درپی یک حمله تروریستی انتحاری به کاخ قدیم دادگستری در دمشق و یک رستوران در منطقه الربوه در دمشق تعدادی از غیر نظامیان کشته و تعداد دیگری زخمی شدند.
اعتراف بی‌سابقه اسرائیل
همزمان، روز گذشته ارتش رژیم صهیونیستی نیز در اقدامی بی‌سابقه مسئولیت حملات بامداد جمعه جنگنده‌های این رژیم را به خاک سوریه  پذیرفت و اعلام کرد که این رژیم پایگاه‌هایی در سوریه را مورد هدف قرار داده است. رادیوی رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرده که سامانه‌های
ضد موشکی سوریه نیز در مقابل چند موشک را به سمت جنگنده‌های اسرائیلی شلیک کردند. سخنگوی دولت اسرائیل مدعی شده که جنگنده‌های اسرائیلی کامیون‌های حامل موشک‌های پیشرفته را که در حال حرکت به سمت مقرهای حزب‌الله در سوریه بودند، هدف قرار دادند.
 در مقابل فرماندهی ارتش سوریه در بیانیه‌ای درباره این حملات اعلام کرد: چهار جنگنده اسرائیلی ساعت 2:40 بامداد جمعه حریم هوایی سوریه در منطقه البریج را نقض کرده و یکی از پایگاه‌های نظامی در نزدیکی شهر تدمر در حومه شرقی حمص را هدف قرار دادند. در این بیانیه آمده است: سامانه‌های دفاعی ارتش یکی از این جنگنده‌ها را سرنگون و خسارت‌هایی را به دیگری وارد کردند، بقیه جنگنده‌ها نیز مجبور به فرار شدند.
 با این حال رژیم صهیونیستی سرنگون شدن جنگنده‌اش را تکذیب کرده است. رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند اهدافی که مورد حمله قرار گرفتند موشک‌ها یا بخشی از موشک‌هایی بودند که برای حزب‌الله در سوریه ارسال شده بود.
جنگنده‌های اسرائیلی تاکنون چند بار با نقض حریم هوایی سوریه به برخی مناطق استراتژیک در این کشور حمله کرده‌اند با وجود این رژیم صهیونیستی تاکنون هیچ گاه رسماً مسئولیت این حملات را نپذیرفته بود، مسأله‌ای که به نظر می‌رسد تنش‌ها میان دمشق و تل آویو را در روزهای آینده افزایش دهد.