printlogo


اروپا

حزب حاکم پیروز انتخابات پارلمانی شد
«نه» هلند به تندروها


در سایه جدال لفظی شدید بین آنکارا و آمستردام، مردم هلند روز چهارشنبه با استقبال کم نظیرشان از انتخابات پارلمانی این کشور یک «نه» بزرگ به کاندیدای ضد مسلمانان و راستگرای این کشور به نام «خرت ویلدرز» گفتند.
به گزارش ایرنا، حزب راست افراطی «خرت ویلدرز» که مبارزات انتخاباتی اش پربود از شعارهای ضد مهاجر و ضد مسلمان نتوانست آرای اکثریت مردم را جلب کند؛ بنابراین حزب «مارک روته»، نخست‌وزیر کنونی هلند توانست با ۳۱ نماینده بیشترین کرسی‌های پارلمان این کشور را از آن خود کند. پس از حزب روته، حزب ویلدرز توانسته است ۱۹ کرسی پارلمان را کسب کند.
وی پس از اعلام نتایج ابراز تمایل کرده است به مذاکرات مربوط به تشکیل دولت ائتلافی دعوت شود.  حزب مارک روته در این دوره از انتخابات تنها ۱۹ کرسی به‌دست آورد که نسبت به دوره گذشته حدود ۱۰ کرسی از دست داده است، با وجود این می‌تواند با ائتلاف با دیگر احزاب، اکثریت لازم برای تشکیل کابینه آتی هلند را فراهم کند. حزب پوپولیست راستگرا  همچنین حزب دموکرات مسیحی و حزب لیبرال‌های چپ نیز هر یک ۱۹ کرسی در پارلمان کسب کردند. حزب سبزها نیز احتمالاً ۱۶ نماینده در پارلمان آتی هلند خواهد داشت. نیویورک تایمز روز پنجشنبه در سرمقاله خود نوشت «نه» بزرگ مردم هلند به سیاست‌های افراطی ضد مسلمانان مایه دلگرمی است؛ اما ظهور تفکرات پوپولیسم راست افراطی در اروپا همچنان زنگ خطر است. نخست‌وزیر هلند پس از انتخابات گفت: امشب شبی است که هلند پس از برگزیت، پس از انتخابات امریکا به نوع غلط پوپولیسم گفت که متوقف شود.
همچنین «پیتر آلتمایر» رئیس دفتر صدراعظم آلمان، نتایج اولیه را به مردم هلند تبریک گفت. بیش از ۱۳ میلیون هلندی می‌توانستند در این انتخابات آرای خود را به صندوق‌ها بریزند. بیش از ۸۱ درصد واجدان شرایط در این انتخابات شرکت کردند. این رقم بالاترین نرخ مشارکت طی ۳۱ سال اخیر در این کشور است. نتیجه قطعی انتخابات پارلمانی هلند سه‌شنبه هفته آینده اعلام می‌شود. خبر دیگر اینکه یک روز پس از برگزاری انتخابات هلند «چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه گفت هیچ تفاوتی میان لیبرال‌های حاکم در هلند با حزب «فاشیست» به رهبری ویلدرز وجود ندارد و آنها طرز فکر مشابهی دارند.