printlogo


کد خبر: 177412تاریخ: 1395/12/28 00:00
دادستان تهران هشدار داد

زمین خواری‌ها به کوه خواری و دریاخواری رسیده است


دادستان تهران گفت: زمین‌خواری نباید جرمی عادی محسوب شود، بلکه نوعی فساد اقتصادی است و زمین‌خواران باید بدانند که تجاوز به اراضی، کوه، دشت، دریا و رودخانه و به طور کلی تعرض به اموال عمومی، به عنوان یک فساد اقتصادی با برخورد قاطع دستگاه قضایی مواجه خواهد شد.
به گزارش ایرنا عباس جعفری دولت آبادی در همایش یک روزه زمین خواری افزود: در چنین فضایی که متأسفانه از زمین‌خواری به کوهخواری و دریاخواری رسیده‌ایم، اقدامات مثبت دستگاه‌های اجرایی مغفول می‌ماند. زمین میراث آیندگان است زیرا تکثیر نمی‌شود و عزم جدی و ملی در برخورد با زمین‌خواری برای جمعیت فعلی و آیندگان آثار مثبتی در پی خواهد داشت.دادستان تهران اظهار داشت: این گونه نباشد که دستگاهی مجوز ساخت بدهد و دیگری تخریب کند. یکی رشوه بگیرد و پروانه ساخت صادر کند و از قوه قضائیه درخواست تخریب شود؛ یکی حفاظت کند و دیگری با اقدامات حفاظتی مقابله کند و توجه به این نکته لازم است. در برخی موارد، زمین‌خواری در بستر صدور مجوز به عمل می‌آید و لذا زمین‌خوار و دستگاه صادرکننده مجوز مدعی‌اند که طبق قانون عمل شده است.
او با اشاره به مباحث مطرح شده در دومین همایش زمین‌خواری که دو هفته گذشته برگزار شد، اجرای طرح کاداستر که نتیجه آن شناسایی اراضی کشور است را شرط لازم برای پیشگیری از وقوع زمین‌خواری و مبارزه با زمین‌خواران دانست و از دستگاه‌های اجرایی خواست در این زمینه همکاری کنند. او همچنین دستگاه‌های اجرایی مرتبط با اراضی دولتی را مکلف به اخذ سند مالکیت برای اراضی مربوطه دانست و چنین اقدامی را مانع تصرف افراد غیرمجاز بر زمین به شمار آورد.
توصیه دیگر دادستان تهران به دستگاه‌های اجرایی برای موفقیت در مقابله با زمین‌خواری، فعال کردن واحدهای حقوقی و تشکیل یگان‌های حفاظت از اراضی بود. او در این باره گفت: بهترین و متخصص‌ترین افراد باید در واحدهای حقوقی به کار گمارده شوند و تشکیل یگان‌های حفاظت از اراضی که البته در برخی قسمت‌ها عملی شده یکی از طرق پیشگیری وضعی از وقوع زمین‌خواری است که کارکرد آن بویژه در ایام تعطیلات پیش رو بسیار مؤثر است. نکته دیگری که جعفری دولت آبادی از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با انفال مطالبه نمود، همکاری در جهت اجرای احکام صادره علیه زمین‌خواران و تحویل اراضی تصرفی به دولت بود.
او مقاومت برخی مسئولان دولتی در برابر اجرای این احکام را مشکلی دانست که نیازمند تدبیر است و اظهار داشت: اجرای احکام صادره از دادگاه‌ها علیه زمین‌خواران، بازدارنده است.
دادستان تهران در بیان اقدامات دادسرای تهران طی سال جاری در مبارزه با زمین‌خواری، به تشکیل دادسرای انفال و منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: تشکیل این دادسرا از آن جهت قابل توجه است که برای نخستین بار در کشور کار تخصصی مبارزه با زمین‌خواری و حفظ محیط زیست را به عهده گرفته است. اقدام دیگر دادستانی تهران در مبارزه با زمین‌خواری که دادستان تهران به آن اشاره کرد، استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی در پیشگیری از وقوع زمین‌خواری و مقابله با آن بود.
   وزیر راه و شهرسازی:
سیاست های اشتباه باید اصلاح شود
 وزیر راه، مسکن و شهرسازی نیز با اشاره به این که وضعیت فعلی اراضی دولتی و زمین‌خواری‌های صورت گرفته، ناشی از سیاست‌های اشتباهی است که در کشور اجرا شده و می‌شود، مبارزه با زمین‌خواری بدون حذف و تغییر این سیاست‌‌ها را به معنای مبارزه با معلول خواند و در توضیح اظهار داشت: طی سه دهه گذشته بحث انضباط شهری حساسیت خود را در سیاستگذاری‌ها از دست داده و تا به جایگاه اصلی خود بازنگردد، مبارزه با زمین‌خواری، مبارزه با معلول است.
آخوندی از تشکیل یگان حفاظت از اراضی در سطح کشور طی دو سال گذشته خبر داد و از توصیه دادستان تهران برای تشدید حفاظت در ایام تعطیلات نوروزی تشکر  و همچنین از اقدام دادسرای تهران در رفع تصرف از اراضی دولتی با ارزش ۲۵۰۰ میلیارد تومان تشکر کرد.
جعفری دولت آبادی در پاسخ به اظهارات وزیر راه، مسکن و شهرسازی  در خصوص لزوم اصلاح سیاست ها برای مقابله با زمین خواری این امر را  به منزله ناامید شدن از مبارزه با زمین‌خواری ندانست و به عنوان مثال اظهار داشت: پذیرش این توجیه از قاچاقچی اسلحه مبنی بر این که چون مرزها باز بود، من هم اسلحه وارد کرده‌ام، معقول و منطقی نیست و از آن جا که کار قضات مقابله کیفری با جرایم است، لذا از دستگاه‌های اجرایی می‌خواهیم در مبارزه با زمین خواری بیشتر همکاری کنند. دادستان تهران با تأکید بر این که توجیه زمین‌خواری با سیاست‌های غلط شهری موجب تجری زمین‌خواران می‌شـود، مقابـله با زمیـن‌خواری را مطـالبه مسئولان ارشد نظام دانسـت و اظهار داشت: سال گذشته رهبر معظم انقلاب به کـوه خواری اشاره کردند که ربطی به اجرای سیاست‌های شهری ندارد و اگر ما این روند را متوقف نکنیم، پدیده شاندیز دیگری احداث خواهد شد چرا که سرمایه‌ها در حوزه زمین‌خواری هزینه می شود.در این جلسه همچنین معاونان دادستان تهران و دادستان‌های شهرستان‌های استان، نقطه نظرات و مشکلات خود در مبارزه با زمین‌خواری را مطرح کردند. ابراهیمی دادستان دماوند با انتقاد از عملکرد متولیان انفال در آن شهرستان اظهار داشت: در شهرستان دماوند صدها هکتار اراضی دولتی به نحو غیر قانونی به افراد واگذار شده و حال ما باید در پی استرداد آنها باشیم و در این فرآیند با موانعی از سوی دستگاه‌های اجرایی از جمله شورای تأمین مواجه می‌شویم که با توجیه انتخابات و نظایر آن، مانع اجرای دستورات و احکام قضایی می‌شوند.
آذرپور دادستان شهرستان بهارستان از نحوه عملکرد شورای عالی شهرسازی که غالباً با ملاحظه اسناد تصمیم می گیرد، انتقاد کرد و حضور کارشناسان آن شورا در محل به منظور کارشناسی فیزیکی و اخذ نظر مردم و مسئولان را ضروری خواند.ذوالفقار حسینی دادستان شهرستان ری از اقدام کمیسیون ماده ۵ در اجرای طرح انتقال صنایع به خارج از تهران بدون اخذ نظر وزارت جهاد کشاورزی انتقاد کرد. تورک معاون دادستان تهران نیز با انتقاد از تخریب محیط زیست و انفال با توجیه توسعه افزود: تا چه زمانی می‌خواهیم انفال و اراضی را خرج توسعه صنعت و اقتصاد کنیم؟ این در حالی است که کشورهای توسعه یافته زیادی وجود دارند که صرفاً ۲۰ درصد اراضی طبیعی خود را خرج توسعه کرده‌اند.

 


Page Generated in 0/0089 sec