printlogo


کد خبر: 180117تاریخ: 1396/1/31 00:00
پاسخ های مخاطبان «ایران» به دومین فراخوان انتخاباتی صفحه خوانندگان

گلایه ها به جای خود، اما به خاطر ایران می آیم


حسن فرامرزی

طبیعی است با نزدیک شدن به روزهای حساس دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، توجه افکار عمومی در کشور ما معطوف به این انتخابات باشد. در فراخوان هفته گذشته صفحه خوانندگان از مخاطبان پرسیده بودیم آیا تصمیم‌تان را برای حضور در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گرفته اید؟ اگر فکر می‌کنید در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهید کرد دلیل‌تان برای حضور در انتخابات چیست؟ این حضور تا چه اندازه سلبی و چه قدر ایجابی است؟ اگر تصمیم گرفته اید در انتخابات حضور پیدا نکنید دلیل حضور نداشتن‌تان در انتخابات چیست؟ به نظر شما این دوره، شاهد انتخابات داغ با حضور حداکثری مردم خواهیم بود یا نه انتخابات نسبتاً سردی در انتظار ما خواهد بود؟ همچنان که انتظار می‌رفت پاسخ‌ها در این باره متنوع بود از افرادی که انتخابات را یک بازی از پیش باخته تصور می‌کردند و پرهیز می‌دادند از ورود به این بازی تا کسانی که با خوش بینی بیشتری به این رقابت‌ها نگاه می‌کردند، از هموطنی که نوع تبلیغات و پروپاگاندای صدا و سیما را دلیل محکمی برای شرکت نکردن در انتخابات می‌دانست تا ایرانی‌هایی که با وجود گلایه‌های بسیار معتقد بودند که برای مقابله با جریان تندرو در کشور، همچنان به مشی اعتدال در سیاست، کشورداری و مدیریت رأی
خواهند داد.آنچه در ادامه می‌آید گزیده‌ای از پاسخ‌های مخاطبان گرامی «ایران» است که به دست ما رسیده است.


انتخابات داغ نمی‌شود اما سرد سرد هم نمی‌ماند
سادات – 110...0939: در انتخابات هستم چون خودم رو در قبال کشورم مسئول می‌دونم واگر حتی با درصد کمی در سرنوشت کشور مؤثر باشم باید نقشم رو ایفا کنم. رأی می‌دم به کسانی که کارنامه بهتری دارن. از الان که سه قطبیه، روحانی، رئیسی، احمدی‌نژاد به نظرم اما خیلی داغ نباشه، ولی گرمه.
حضور اعظم طالقانی، تلنگر تفسیر رجل سیاسی
480...0911: ممنونم از خانم اعظم طالقانی که با شرایط بد جسمی در وزارت کشور حاضر شدند و در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند. خانم طالقانی بهتر از هرکس دیگری می‌داند رد صلاحیت می‌شوند اما حضور ایشان تلنگری  است که با توجه به اقتضائات زمان تفسیر رجل سیاسی به روز شود.
ایده‌آلیست‌ها به مخالفان آزادی کمک می‌کنند
893...0912: ایده‌آلیست‌ها در هر دوره‌ای به کمک افراد مخالف آزادی آمده‌اند چون آنها با یک روحیه حساس عملاً عرصه انتخابات را به نفع مخالفان آزادی خالی می‌کنند چون استدلال‌شان این است که نامزد دلخواه آنها در صحنه انتخابات حضور ندارد.
برای این شرکت می‌کنم که اوضاع کشور بدتر نشود
085...0933- مهران طراح: در انتخابات شرکت می‌کنم تا افراد تندرو رأی نیاورند وگرنه هیچ‌کدام از کاندیدها مورد تأیید شخص بنده نیستند  برای این شرکت می‌کنم که اوضاع کشور بدتر نشه وگرنه به بهتر شدنش هیچ امیدی ندارم، بهتر شدن کشور با اوضاع فعلی به دوران ما قد نمی‌دهد. قشر اصولگرا و سنتی جامعه حضور پر رنگی خواهند داشت ولی احتمال شکسته شدن و پخش شدن آرای این قشر هست چراکه تعدد نماینده دارند اما قشر به اصطلاح اصلاح‌طلب یا حتی خاکستری وبی تفاوت بدلیل عملکرد کم رنگ روحانی، احتمال اینکه حضور پر رنگی داشته باشند کمه مگر اینکه تا لحظات آخر طوفانی بپا بشه والا تا حالا امیدی به حضور این قشر نیست. قبلاً انتخابات بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان بود اما الان بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایانی که چند دسته شدند، هستش فکر کنم از همین الان دوقطبی شده چه برسه به بعد.
ما مثل هُل دهنده‌های اون مینی بوس هستیم
307...0913: چند روز پیش توی یکی از این گروه‌های تلگرامی عکس یه مینی بوس رو گذاشته بودند و عده زیادی داشتند هلش می‌دادند. بعد زیر اون عکس نوشته شده بود نسبت ما و انتخابات مثل این مینی بوس و هل دهنده‌هاش هستند، چون وقتی مینی بوس روشن میشه راننده پاش رو می‌ذاره روی گاز و یادش میره کیا این مینی بوس رو هل دادند. ما ایرانی‌ها این حس رو داریم که فقط برای هل دادن خوبیم تا موتور سیاستمدارا روشن بشه.
از دوقطبی به مربع رسیدیم
479...0914: اول قرار بود انتخابات دوقطبی نشود حالا انتخابات از دوقطبی به سه قطبی و مربع رسیده است. همین طور پیش برود به ذوزنقه و شش ضلعی و دایره هم می‌رسیم، از بس در مملکت شیفته خدمت داریم.
انتخابات در ایران همیشه سلبی بوده است
 احمد محمدتبریزی – تلگرام ایران: شرکت در انتخابات همیشه سلبی بوده و این بار هم به همین شکل خواهد بود. منتها موضوع مهم در تجربه سیاسی یک دهه اخیر این هست که نمی‌شود نسبت به موضوع انتخابات و رأی ندادن بی‌تفاوت بود. تصمیم‌های اجرایی دولت‌ها تأثیر زیادی بر سرنوشت مردم دارد و تا جایی که ممکن است باید با انتخاب شخص اصلح، ریسک آمدن افراد فاقد صلاحیت را پایین آورد. منفعل بودن و شرکت نکردن در انتخابات هیچ دردی از کشور دوا نمی‌کند و هیچ سودی برای کسی ندارد و فضا را برای گروه‌های فرصت طلب آماده می‌کند.
وضعیت ترکیه هشداری برای ماست
076...0937: دوستان وضعیت ترکیه یک هشدار برای ماست که قهر کردن با انتخابات می‌تواند تا چه اندازه خطرناک باشد. افرادی که دم از تحریم انتخابات می‌زنند به ترکیه نگاه کنند که چطور قهر نخبگان و برخی از قومیت‌ها در ترکیه باعث شد اردوغان که خیال امپراتوری عثمانی را در سر می‌پروراند یک گام به هدفش نزدیک‌تر شود. تحریم انتخابات یعنی دادن میدان به تمامیت خواهان.
شکست انتخابات، شکست جمهوری اسلامی
619...0935- بهداد صدقی: شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نه فقط یک وظیفه اجتماعى و ملى است، بلکه یک وظیفه شرعى، اسلامى و الهى است و بدون شک شکست در آن، شکست جمهورى اسلامى است.
از بهبود اوضاع ناامیدم اما شرکت می‌کنم
 زهرا انصاری - تلگرام ایران: من از ابتدا تصمیم داشتم در انتخابات شرکت نکنم، چون از بهبود اوضاع ناامید شدم. چون رئیس جمهوری در ایران باید خیلی از جناح‌ها را راضی نگه داره و احتمالاً به برنامه‌هایی که وعده داده عمل نمی‌کنه. اما با روندی که پیش آمده تصمیمم عوض شده و در انتخابات شرکت می‌کنم. خب کارنامه گزینه انتخابی من برایم نسبتاً قابل قبول هست و هم اینکه واقعاً دوست ندارم گزینه بدی انتخاب بشه، انتخابات در ایران هم هیچ گاه بی‌حاشیه نبوده. قطعاً بسیاری سعی خواهند کرد کارنامه دولت کنونی را تخریب کنن که از مدت ها قبل شروع شده پس دو قطبی شدن انتخابات اجتناب‌ناپذیر است.
بر تو می‌خندند عاشق نیستند
شهبازی - ایمیل: در آستانه انتخابات نگاهی به عملکرد مدعیان دینداری بیندازید که به نام دین از حرمت انسانی کاستند و بی‌توجه به اینکه‌ شأن انسان‌ها از هر چیزی بالاتر است و هیچ عقیده و مرامی نباید به نام مقدس بودن از شکوه و آزادی و حرمت انسان بکاهد اما فاجعه‌های بزرگی آفریدند در حالی که پیام «ظهور بسیار نزدیک است» می‌دادند.
در دوره سختی که بر ما گذشت به نام دین راه رشد عقل و اخلاق بسته شد و برخوردار نبودن جامعه از مدیریت صحیح باعث شد که جامعه نتواند درست از منابعش استفاده کند و سطح زندگی را بالا ببرد. این قوم و قبیله گوش شنوایی نداشتند و فقط فرمان صادر کردند.
از طرف دیگر شرکت در انتخابات نیاز به ذهن متمرکز دارد و بزرگ‌ترین عامل برهم خوردن تمرکز ذهنی بی‌عدالتی و بی‌انصافی است. جامعه غیر عادلانه نه فقط شکاف اقتصادی بلکه شکاف انسانی ایجاد کرده است. ذهن و فکر مشوش و سوء مدیریت‌های پیشین و به همین دلیل ترغیب به شرکت نکردن می‌کند.
همه این‌ها بازی داغ کردن انتخابات است
364...0939: لطفاً این همه حیله ورزی نکنید. این تکاپوها به خاطر داغ‌تر کردن تنور انتخابات است که قرار است نان یک عده‌ای در آن پخته شود. هر وقت قرار شد نان ما هم در این تنور پخته شود ما هم می‌آییم و رأی می‌دهیم.
وطن دوست از انتخابات قهر نمی‌کند
671...0913: هیچ وطن دوست واقعی از انتخابات قهر نمی‌کند حتی اگر گزینه‌اش در انتخابات نباشد.
رأی نمی‌دهم چون حالم از تبلیغات صدا و سیما بد می‌شود
سارا - ایمیل: من رأی نمی‌دهم چون حالم از این تبلیغات صدا و سیما به هم می‌خورد که به ناگهان دو هفته مانده به انتخابات کشف می‌کنند مردم ایران شریف‌ترین و باشعورترین مردم روی زمین هستند اما با این تفاوت که شعور و آگاهی آنها فقط به درد همان انتخابات می‌خورد و از فردای انتخابات شعور و تشخیص‌شان را باید بایگانی کنند تا چهار سال دیگر که دوباره کشف شود مردم ایران خیلی باشعور تشریف دارند.
فضای دو قطبی طبیعت هر انتخاباتی است
حسین دیزج – تبریز - ایمیل: انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با استقبال کم مردم نسبت به انتخابات گذشته مواجه خواهد شد که البته بعد از اعلام اسامی کاندیداها توسط شورای نگهبان می‌توان نظر قاطع تری عنوان کرد. من انتخابم همان انتخاب چهار سال پیش خواهد بود اما کاملاً از مواضع و برنامه‌های روحانی حمایت نمی‌کنم و تکرار رأی من بیشتر جنبه سلبی دارد.
فضای دو قطبی طبیعت هر انتخاباتی است اما در این انتخابات اگر یک طیف خاص تأیید خود را از شورای نگهبان بگیرد حاشیه آفرینی و دوقطبی بشدت به وجود خواهد آمد و نوع مناظره‌ها هم این فضا را متشنج خواهد کرد.
مردم ما قابل پیش‌بینی  نیستند
مریم سهرابی – تماس تلفنی: من رأی می‌دم چون عضوی از این کشور هستم و هنوز از سرنوشت کشورم بشدت ناامید نشدم، به نامزد خاص رأی می‌دم - روحانی نه به این مفهوم که کارنامه اون رو به‌طور کلی قبول دارم در کل نظراتش رو نسبت به دیگران بیشتر می‌پسندم - هنوز نمیشه در مورد چگونگی حضور مردم نظری داد، خیلی زوده فقط می‌دونم ملت ما در برخی موارد قابل پیش‌بینی
نیستند.
حامیان غارتگر بیت المال دلسوز بیت المال شده‌اند
رجب نادری - ایمیل: فقط در جهان سوم می‌شود دید عده‌ای از یک متوهم حمایت کنند و او را هشت سال بر صندلی قدرت بنشانند و ببینند آن فرد چه خسارت‌هایی به کشور زد و چه قطعنامه‌هایی که به خاطر عملکرد او علیه کشور و ملت صادر شد و او با به سخره گرفتن آن قطعنامه‌ها فضا را برای صدور قطعنامه‌های بعدی و بعدی آماده کرد حالا به جای آنکه آنها بروند توبه کنند، از ملت عذرخواهی کنند، مدتی سکوت کنند و جریان سیاسی‌شان را بازسازی کنند هر روز علیه دولت روحانی مثلاً دست به افشاگری می‌زنند و دلسوز بیت المال شده‌اند. این ماحصل مماشات سیستم قضایی کشور با غارتگران بیت المال است که چنین وضعیتی را رقم
می‌زند.
بعضی ها از مهره سوزی اصولگرایان می‌آیند
صالح سجادی – تلگرام ایران: چرا کار اصولگرایان به جایی رسیده که رفته‌اند سراغ کسی که هیچ کارنامه اجرایی ندارد؟ از بس که مهره‌هایشان سوخته است. آیا رجل سیاسی به این معناست؟ رجل سیاسی یعنی کسی که مردم بتوانند درباره کارنامه کاری او قضاوت کنند، اما وقتی کسی کارنامه‌ای ندارد می‌خواهند درباره چه چیزی قضاوت کنند؟
تقبل‌الله آقای ضرغامی
771...0937: آقای ضرغامی طفلک آن قدر شیفته خدمت به انقلاب و مردم است که صراحتاً از خرید کانال‌ها و سایت‌ها سخن می‌گوید. تقبل‌الله آقای ضرغامی، فقط قبل از خرید کانال‌ها و سایت‌ها وضو یادتان نرود.
آنها که ثبت‌نام کردند روان پریش نبودند
محمدصادق دوستان - تلگرام ایران: به افرادی که گمان می‌کنند استقبال افراد جامعه از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری فقط و فقط به روان پریشی و مشکلات ذهنی ارتباط دارد می‌گویم این طور نیست. شما نگاه کنید بسیاری از این آدم‌ها اتفاقاً می‌دانند کجا هستند و چه می‌کنند و برای چه آمده‌اند. متأسفم که در جامعه ما آن قدر ضعف در آزادی بیان وجود دارد که آدم‌ها تجمع عکاس‌ها را در وزارت کشور فرصتی برای نشان دادن خود و بیان مشکلات خودشان می‌دانند در حالی که اگر در طول سال فرصت تجمعات اعتراضی به افراد داده می‌شد که آنها راحت حرف‌شان را بزنند و این قدر اصرار به همسان‌سازی در رسانه ملی نبود که اصرار دارد بگوید همه ایرانی‌ها یک حرف بیشتر نمی‌زنند شاهد این اتفاقات نبودیم.
اصلاح‌طلب‌ها و معتدل‌ها هم سیب زمینی انتخاباتی دادند
ناصر دهقان – تماس تلفنی: به دوستان اصلاح‌طلب و معتدل که از اصولگراها انتقاد می‌کردند چرا دم انتخابات سیب زمینی و ساندیس می‌دهند می‌گویم شما هم نشان دادید که پایش بیفتد خوب بلدید به شیوه خودتان سیب زمینی و ساندیس بدهید. اگر این افزایش حقوق‌های بهزیستی و کمیته امداد و وعده افزایش یارانه بخشی از دهک‌ها و گذاشتن افتتاح طرح‌ها به ماه پایانی دولت، سیب زمینی و ساندیس نیست، پس چیست؟
قرآن را وارد بازی‌های انتخاباتی نکنید
138...0914: اخیراً در یکی از کانال‌های حامی اصولگرایان در حمایت از یک نامزد، آیه 109 سوره صافات را خرج ایشان کرده‌اند و نوشته‌اند «سلام علی ابراهیم». اگر این کار درست است تکلیف نامزدهای دیگری که نام‌شان در قرآن نیامده است چه می‌شود؟ اصلاً چقدر درست است که ما مقدسات را این طور وارد بازی‌های سیاسی کنیم.
 شهردار یک ماه زیر پلاسکو مانده بود حتماً می‌تواند
672...0912: شهردار تهران یک ماه طول کشید از زیر آوار یک ساختمان بیرون بیاید پس حتماً می‌تواند درآمد کشور را دو و نیم برابر کند.
آقای روحانی! جلوی اقتدارگرایان و فیلتر شبکه‌ها بایستید
نرگس سازگار – تلگرام ایران: از آقای روحانی می‌خواهم در روزهای انتخابات جلوی فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی بایستند و اجازه ندهند که حقوق ملت پایمال شود. درست است که اقتدارگرایان فعلاً از گزینه حذف به سمت بهره‌برداری از این شبکه‌ها رفته‌اند اما مطمئن باشید اگر احساس خطر کنند اختلال‌های جدی در این شبکه‌ها ایجاد خواهند کرد.


Page Generated in 0/0086 sec