printlogo


قاب فناوری
ردیاب هوش مصنوعی مخصوص بوکسورها
سوسن صادقی امروزه کارشناسان ورزشی به همراه مهندسان حوزه الکترونیک و هوش مصنوعی به دنبال یافتن راه حل‌هایی برای پیشرفت در رشته‌های ورزشی بخصوص در میادین بزرگ بین المللی هستند. اخیراً بعد از اعلام همکاری، کارشناسان ورزشی PIQ با یک برند معروف ورزشی امریکا (Everlast)، نخستین ابزار پوشیدنی مخصوص ورزش بوکس را ساخته و وارد بازار کردند. این دستگاه ردیاب مخصوص ورزش بوکس، همچون یک مربی می‌تواند به ورزشکار در پیشرفت و ارتقای او در این ورزش کمک کند.
این دستگاه ردیاب دارای روباتی است که در یک بند جاسازی شده است و بوکسور می‌تواند آن را روی دست و مچ خود پیچیده و سپس دستکش بوکس را روی آن بپوشد. اگر کاربر نیاز دارد که اطلاعات بیشتر و دقیق تری از فعالیت خود را تجزیه و تحلیل و مطالعه کند، می‌تواند این ردیاب را روی دو دست خود ببندد تا اطلاعات مربوط به فعالیتش از طریق دو دست جمع‌آوری شود.
به عبارتی این دستگاه نه تنها تناسب اندام ورزشکار را زیر نظر می‌گیرد، بلکه تمام فعالیت‌های تمرینی و مبارزات را در رینگ بوکس نیز ردیابی می‌کند.
این دستگاه، اطلاعات مربوط به سرعت مشت، انرژی به‌کار رفته در ضربات مشت و زمان عکس‌العمل وی در مبارزه‌ها را ردیابی و تجزیه و تحلیل می‌کند. البته برای تجزیه و تحلیل و گردآوری اطلاعات مربوط به فعالیت بوکس کاربر باید برنامه‌ای روی تلفن همراه خود نصب کند. این دستگاه بعد از تجزیه و تحلیل اطلاعات، برای تصحیح و بهبودعملکرد به کاربر خود پیشنهاد و برنامه تمرینی و اصلاحی نیز می‌دهد تا چگونه با  مشت ضربه‌های سنگین بزند یا سریع تر و کارآمدتر در تمرینات و مبارزات روی رینگ عمل کند. این دستگاه که ضد آب و دارای مقاومت بالایی است، باتری آن با یکبار شارژ کردن تا 8 ساعت کار می‌کند. قیمتی که سازندگان این دستگاه برای آن تعیین کرده‌اند، 99 دلار اعلام شده است.