printlogo


یک هفته با آی تی


از تبلیغات در شبکه های اجتماعی
 تا حجم مکالمه بین الملل

اخبار و رویدادهای حوزه ICT همیشه برای بسیاری جذاب و خواندنی است اگر شما جزو این دسته از کاربران به حساب می‌آیید اما به دلایلی نتوانسته‌اید این اخبار را پیگیری کنید با ستون «یک هفته با آی تی» با ما
همراه شوید.
 این هفته محمود واعظی وزیر ارتباطات در چهارمین همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات در خصوص راه‌اندازی زمان رسمی فاز سوم شبکه ملی اطلاعات و کارهای صورت گرفته در مورد انتخابات الکترونیک گفت: فاز سوم شبکه ملی اطلاعات بعد از ماه مبارک رمضان افتتاح خواهد شد و زیرساخت‌های انتخابات الکترونیکی مهیا است ولی بقیه کارها مربوط به تفاهم وزارت کشور با شورای نگهبان است که در صورت تأیید وزارت کشور و شورای نگهبان این وزارتخانه آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیکی را دارد.
همچنین در این هفته محمود واعظی در سفر به استان خراسان جنوبی، مرکز پایش طیف فرکانسی شرق کشور در بیرجند را افتتاح کرد. وی در این سفر گفت: از ابتدای این دولت تاکنون، پهنای باند این استان، 18 برابر شده است. همچنین شبکه انتقال داده به 4 برابر ابتدای این دولت افزایش پیدا کرده و تعداد مشترکان اینترنت استان، 9 برابر شده است. وی افزوده تاکنون پایش فرکانس این منطقه از مشهد کنترل می‌شد ولی اکنون دیگر به صورت مستقل انجام می‌شود. از سوی دیگر 11 شهر به نسل 4 و 19 شهر نیز به نسل 3 تلفن همراه مجهز می‌شوند. البته هم‌اکنون 386 روستای این استان به اینترنت وصل شده است.
در عین حال در این هفته علی اکبر شیرکوند، معاون مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام کرد طبق دستورالعملی که مرکز ملی فضای مجازی تدوین و به این معاونت نیز ابلاغ کرده است، تمام نامزدهای انتخابات اعم از ریاست جمهوری و شورای‌های اسلامی شهر و روستا فقط باید در کانال‌ها و صفحات مجوزدار و قانونی داخلی و خارجی که در سامانه شامد (شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال) ثبت شده است، تبلیغات کنند.
 وی افزوده فهرست دسترسی به کانال‌های ثبت‌نام شده در سامانه «شامد»در اختیار وزارت کشور قرار داده شده است تا از این طریق به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها اعلام شود و در اختیار نامزدهای ریاست جمهوری و شورا‌های اسلامی شهر و روستا قرار بگیرد.
 وی اعلام کرد: براساس قانون، تمام نامزدهای انتخاباتی موظف هستند در کانال‌های مجوزدار و ثبت شده تبلیغات خود را انجام دهند و حق تبلیغات در کانال‌های غیرقانونی ندارند از سوی دیگر سامانه «شامد» همچنان باز است و ثبت‌نام کانال‌های تلگرامی در این سامانه ادامه دارد.
سهراب آغ‌بیات مدیرکل کنترل و هماهنگی مدیریت شبکه ارتباطات زیرساخت میزان مکالمات خارج از کشور کاربران ایرانی را در سال ۹۵ بالغ بر ۱.۵ میلیارد دقیقه اعلام کرده و گفت: در سال ۹۵ از مسیر شبکه ارتباطی کشور بالغ بر یک میلیارد و ۵۲۰ میلیون و ۷۶۴ هزار و ۴۰۴ دقیقه مکالمه کاربران ایرانی با شبکه‌های ارتباطی بین‌الملل برقرار شده است.
وی افزوده برقراری این حجم مکالمه در سالی که گذشت از طریق درگاه‌های بین‌المللی ارتباطات زیرساخت با تمام مسیرهای بین‌المللی میسر شده و توسط تجهیزات مداری و تلفن اینترنتی (VOIP) شبکه زیرساخت برقرار شده است که  از میزان ترافیک ارتباطی برقرار شده بالغ بر ۹۲۴ میلیون و ۱۰۳ هزار و ۵۰۰ دقیقه مکالمه از طریق ایران به مقاصد کشورهای بین‌الملل صورت گرفته و این در حالی است که سهم ترافیک مکالمات وارده به کشور ۵۹۶ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۹۰۴ دقیقه ارزیابی شده است.