printlogo


فوتبال جهاناز قاره اروپا چه خبر؟
یک پای آلمان و سوئیس
 در «روسیه 2018»
در حالی که 5 دور بازی از مسابقات فوتبال مقدماتی جام جهانی 2018 در گروه‌های 9 گانه اروپا سپری شده، تشخیص سیمای صعودکنندگان در برخی گروه‌ها تا حدی امکانپذیر است ولی در بعضی دسته‌های دیگر اتفاقات شکل مبهم‌تری دارند.
قاطع‌ترین نمایش‌ها از تیم‌های سوئیس و آلمان در گروه‌های دوم و سوم رؤیت شده است. آنجا که این دو تیم با فتح هر 5 بازی انجام داده خود صاحب حداکثر امتیازات ممکن (15 پوئن) شده‌اند.
سوئیس البته از جانب پرتغال 12 امتیازی تحت تعقیب قرار دارد ولی فاصله زیادش با تیم‌های سوم و چهارم (مجارستان و جزایر فارو) حاشیه امنیتی را برای سوئیسی‌ها فراهم آورده که آرزوی هر تیم دیگری نیز در قاره سبز است. از آنجا که دو تیم نخست هر گروه بالا می‌روند، سوئیس می‌تواند روی صعود محتمل خود حتی در صورت لغزش‌های کوچک نیز حساب کند و کار مجارستان برای برهم زدن آرامش یاران ژردان شقیری و همبازیان کریس رونالدو سخت خواهد بود.
 همین وضعیت در گروه سوم نیز- با قدری شدت کمتر- برقرار است زیرا در این گروه نیز آلمان 15 امتیازی بار صعودش را تا حدی بسته و ایرلندشمالی 10 امتیازی و جمهوری چک 8 پوئنی برای رسیدن به ژرمن‌ها رقابت شدیدی دارند به عبارت بهتر یکی از آنها در معیت تیم تحت هدایت یواخیم‌لو به مرحله نهایی جام جهانی بیست و یکم صعود خواهد کرد و دیگری حذف خواهد شد و از آنجا که سبزپوشان ایرلندشمالی در پیکارهای یورو 2016 هم سیمای موفق و خبرسازی داشتند، صعود احتمالی آنها به «روسیه 2018» کمتر کسی را متعجب خواهدکرد.
هر اتفاقی متصور است
در سایر گروه‌های 9 گانه اروپا هیچ چیزی مطلق نیست و صعود هیچ تیمی قطعی نشان نمی‌دهد و شرایط و راه‌های پیش روی تیم‌ها به‌گونه‌ای است که هر اتفاق متفاوت و متضادی را گواهی می‌دهد.
در عین حال انگلیس و اسپانیا در گروه‌های ششم و هفتم شرایط تثبیت شده‌ای دارند و به‌واقع اوج رقابت و جالب‌ترین نبرد در گروه هفتم برقرار است. آنجا که اسپانیا و ایتالیا با امتیازی برابر (13 امتیاز از حداکثر 15 پوئن ممکن) در سطحی برابر قرار دارند و آنچه تیم ملی سرزمین گاوبازان را بر تیم ملی سرزمین چکمه‌ای اروپا رجحان می‌بخشد و صدرنشینی را به اسپانیا بخشیده، تفاضل گل بهتر این تیم در قیاس با آتزوری‌ها است.
از همان زمانی که رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2018 در اروپا قرعه کشی شد. مشخص شد که شدیدترین رقابت در گروه هفتم و در جریان پیکار اسپانیا با ایتالیا رؤیت خواهد شد که از قضا فینال جام ملت‌های اروپای 2012 را مقابل یکدیگر برگزار کردند. اینک صندلی هدایت این تیم‌ها دست افرادی به کلی متفاوت است و ترکیب ایتالیا تا 60 درصد و اسپانیا تا 65 درصد نسبت به آن موقع تغییر کرده است. با این اوصاف خولن لوپتگی سرمربی فعلی اسپانیا و «جام پی‌یرو ونتورا» هدایتگر ایتالیا باید در 5 بازی باقی مانده تیم‌شان در گروه هفتم اروپا نشان بدهند که چه چیزهایی در چنته دارند، هر چند به‌نظر می‌رسد صعود هر دو تیم به مرحله پایانی جام جهانی 2018 قطعی باشد زیرا سایر تیم‌های این گروه که آلبانی و مقدونیه را هم شامل می‌شوند فاقد قدرتی هستند که برای برهم زدن موازنه فوق به آن نیاز است.
وقتی جای ساوت گیت محکم شد
انگلیس پیشاهنگ گروه ششم از چنین خطری مبرا است و با 4 برد و یک تساوی و بدون حتی یک گل خورده در صدر جدول تکیه زده است. اسلواکی و اسلوونی بر سر رتبه دوم رقابت دارند اما اسکاتلند که گمان می‌رفت پس از بپاخیزی اخیرش حضوری قوی‌تر در این مسابقات داشته باشد، با کارنامه‌ای متوسط مشتمل بر دو برد، یک تساوی و دو باخت به رده چهارم گروه تنزل کرده است.
 با اینکه اسکاتلند شانس و زمان کافی را برای ارتقا تا رده دوم گروه و راهیابی به جام جهانی روسیه در اختیار دارد اما در شرایط فعلی خطری بالقوه برای انگلیس نیست که آنقدر نتایج خوب در 5 ماه گذشته گرفته که پست سرمربیگری موقتی گرت ساوت گیت نام آشنا به یک پست قطعی و ثابت تبدیل شده است.
مثل «سه شیرها»
اگر یک پای آلمان و سوئیس و بویژه ژرمن‌ها از حالا در مرحله نهایی جام جهانی بیست و یکم قابل رؤیت است. فرانسه در گروه اول، لهستان در گروه پنجم، بلژیک در گروه هشتم و کرواسی هم در گروه نهم جایگاه مطمئنی را برای خود فراهم آورده‌اند تمامی این تیم‌ها مانند انگلیس (ملقب به «سه‌شیرها») در 5 بازی خود به 4 برد و یک تساوی رسیده‌اند و در نتیجه به راهیابی مستقیم به دور پایانی جام جهانی پیش رو بسیار امیدوارند و توان بالقوه‌شان نیز به اندازه‌ای می‌رسد که به چنین امری خوشبین باشند.
در میان آنها بلژیک که پدیده سال‌های اخیر فوتبال جهان بوده، امیدوار است نمایش نه چندان موفق خود در جام جهانی بیستم در خاک برزیل را جبران کند و با امثال «ادین آزار» ستاره باشگاه چلسی انگلیس در خاک روسیه به دستاوردهایی بالاتر برسد.
ناکام بزرگ
اگر هم به‌دنبال یک ناکام بزرگ در اروپا باشیم، نیازی نیست که زیاد بگردیم زیرا مانند مرحله مقدماتی «یورو 2016» هلندی‌ها بدترین نمایش‌ها را ارائه داده و همگان را از خود دلسرد و ناامید ساخته‌اند. سقوط لاله‌های نارنجی تا رده چهارم جدول گروه اول و خودنمایی این واقعیت که پس از فرانسه 13 امتیازی، سوئد 10 امتیازی هم در این دسته پیشتازی می‌کند به معنای حذف بسیار محتمل یاران آری‌ین روبن از یک جام بزرگ دیگر است و در این میان برکناری دنی بلیند از مقام سرمربیگری لاله‌های نارنجی و جست‌وجوی اضطراری آنها برای یافتن و انتصاب یک هدایتگر جدید نیز لزوماً هلند را از این ناکامی تازه و بزرگ رهایی نمی‌بخشد.


*‌ منبع: Daily Mail