printlogo


از 100 گله شدن تا محرومیت‌های بدخیم
همه فراز و فرودهای «نیمار»

نیم نگاه

نیم فرشته، نیم اهریمن!
اهدای عنوان کاپیتانی تیم ملی فوتبال برزیل به نیمار در عین جوانی او نشانگر ارزش‌های فنی فراوان وی و در عین حال نشانه‌ای از تلاش مربیان برزیل برای ایجاد حس مسئولیت‌پذیری بیشتر در وجود جوانی است که بسیار زود در تیم سانتوز چهره شد و پیش از آن که متوجه اهمیت دستاوردهای خود گردد، به ستاره جدید تیم بارسلونا تبدیل شد. با این حال بار مسئولیت‌های او در تیم ملی برزیل و دشواری مسابقات بارسلونا از وی بازیکنی را ساخته است که در یک چشم به هم زدن هم می‌تواند فوق ستاره باشد و هم عامل شکست تیمش. او به واقع یک «نیم فرشته، و یک نیم اهریمن» است!

نیمار در هفته‌های اخیر حداقل از دو جهت خبرساز شده است. از یک سو او طی پیروزی 1-4 بارسلونا برابر تیم گرانادا در لیگ فوتبال اسپانیا صدمین گلش را نیز برای این تیم در مسابقات رسمی به ثمر رساند. وی این گل‌ها را در جریان 177 مسابقه در چارچوب لیگ اسپانیا، جام حذفی و سوپرجام این کشور و همچنین لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رسانده است. او در حالی به این حد نصاب رسیده که حتی لیونل مسی مشهورتر و تواناتر از وی برای رسیدن به این حد نصاب به حضور در 188 مسابقه آبی و اناری‌ها نیاز پیدا کرد. نیمار که 25 سال سن دارد در دیدار برابر گرانادا پانصد و یکمین مسابقه رسمی خود را تجربه کرده و لوییس انریکه سرمربی بارسا در پایان دیدار برابر گرانادا ضمن تحسین نیمار گفت از اینکه تیمش حتی در غیاب لیونل مسی (محروم) این طور خوب بازی کرده، احساس غرور می‌کند.

انریکه همچنین گفت امیدوار است نیمار 900 گل دیگر نیز برای بارسا بزند و این بازیکن را یک هیولا برای رقبا توصیف کرد، اما این تمامی ماجرا نیست زیرا این مهاجم ظریف و لاغر اندام برزیلی که البته هیچ شباهتی به هیولاها ندارد، دو هفته پیش طی شکست پر سر و صدای 0-2 آبی و اناری‌ها مقابل مالاگا در چارچوب لالیگا پس از دریافت دومین اخطارش و به تبع آن اخراج شدن از زمین با کف زدنش برای داوران عملاً به آنها توهین کرد و از آن پس گمانه‌زنی‌ها برای اینکه مشخص شود محرومیت وی 2 یا 3 جلسه‌ای خواهد بود، شدت گرفت تا اینکه سرانجام منجر به اعلام حکم محرومیت 3 جلسه‌ای وی شد.
بیم آبی و اناری‌ها
بارسا به این خاطر از تبعات این قضیه بیمناک بود که تعیین هرگونه محرومیت طولانی مدت برای نیمار می‌توانست وی را از دیدار برگشت ال‌کلاسیکو دور نگه دارد و این مسابقه‌ای است که تیم کاتالونیایی باید حتماً برنده آن باشد تا اندک شانس‌هایش برای سبقت جستن از رئال مادرید و قهرمان شدن در لیگ اسپانیا را حفظ کند. دیدار رفت دو تیم در پاییز سال پیش در عین برتری محسوس آبی و اناری‌ها 1-1 تمام شد و تکرار چنان نتیجه‌ای عملاً کار را به سود کهکشانی‌ها تمام کرد و بارسا را در رتبه دوم که البته فقط شکستی بزرگ برای این تیم خواهد بود، متوقف خواهد کرد. حالا بارسا مجبور است یکشنبه شب آینده بدون نیمار روبه‌روی رئال بایستد و ال‌کلاسیکو را در غیاب نیمار برگزار کند.
مبالغ پنهان
با این معجون‌های متفاوت و متضاد و گاه بدخیم به سختی می‌توان درباره نیمار به یک نتیجه‌گیری واحد و روشن رسید. او «منجی‌»‌ای است که می‌تواند به همان میزان اسباب دردسر و دغدغه باشد و انواع فراز و فرودها را تجربه کند. هنوز بر سر مبلغ کلانی که سران بارسلونا 5 سال پیش برای جذب او به سانتوز برزیل پرداختند بحث و اظهارنظر و اتهام‌زنی و انکار جریان دارد و می‌گوید بخشی از بهای واقعی و پنهان‌ مانده این انتقال به جیب خود نیمار و پدرش رفته است. آنچه دور از هر شایعه و گمانه‌زنی‌ای قطعی می‌نماید این است که در دیدار اخیر بارسا برابر پاری‌سن‌ژرمن اگر گل‌های شگفت‌انگیز نیمار در دقایق آخر مسابقه در کار نبود، امکان نداشت یاران اینی‌یستا و ماسکرانو با نتیجه غریب 1-6 برنده و قادر به جبران شکست 0-4 مسابقه رفت شوند.
باران گلزنی‌ها
نیمار در سال‌های اخیر با تشکیل مثلث مشهور به «MSN» در کنار لیونل مسی آرژانتینی و لوئیس سوارس اروگوئه‌ای و با باران گلزنی‌های خودش و این همبازیان، تیم کاتالونیایی را به بردهای متعددی رسانده است و در تحقق سه‌گانه دو سال پیش بارسلونا حضور او و گل‌هایش سهم بارزی داشت و همین طور در فتح دوگانه لیگ و جام حذفی اسپانیا در فصل گذشته. با این حال نیمار در برخی مخمصه‌های بد نیز گرفتار آمده است. مشکلات مالیاتی در اروپا، فشار شدید روحی در تیم ملی برزیل به عنوان کاپیتان و مرد اول این تیم به‌رغم جوانی و کم‌تجربگی‌اش و توجه بیش از حد رسانه‌ها به وی راه‌های افتادن او را به چاه گرفتاری‌ها وسعت بخشیده است.نیمار در چنین شرایط سختی حرکت به سوی رکورد گلزنی په‌له در مسابقات تیم ملی برزیل را هم که مشتمل بر زدن 77 گل است، شدت بخشیده و چون بسیار جوان است، رسیدن او به این آمار قطعی به نظر می‌رسد و نیمار حتی امیدوار است بعد از علی دایی ایرانی دومین گلزن «ملی» جهان باشد که از رقم 100 گل زده عبور می‌کند، حتی اگر این حد و مرز به حداقل پنج شش سال تلاش اضافی نیاز داشته باشد.
کلام‌هایی درست
البته در تمامی این مراحل و طی مسابقات پرشتاب، نیمار معمولاً متانت کلامش را حفظ کرده و علناً به کسی و منجمله داوران و رقبا توهین نکرده اما چون از هر سو تحت فشارهای روحی و فکری قرار دارد و بار مسئولیت‌ها و میزان توقعات از او فراوان و مکرر و غیرقابل اندازه‌گیری است، هر آن از وی احتمال و امکان بروز تخلف‌های تازه وجود دارد. نیمار در عصری به تک ستاره فوتبال برزیل تبدیل شده که بزرگان شاخص این کشور به حداقل رسیده‌اند و در حالی بارسا به وی چشم امید دوخته که حتی مسی بزرگ در برخی از روزها فقط سایه‌ای از خویش نشان می‌دهد. شاید همه اینها بهانه‌هایی موجه برای ناکامی احتمالی بارسا در کورس قهرمانی در لالیگا و دشوارتر شدن هر چه بیشتر روند نبردش با یوونتوس ایتالیا در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا بوده باشد. نبردی که دیشب (چهارشنبه شب) نتیجه نهایی آن مشخص شد.
منبع: Times