printlogo


وزیرخارجه ترامپ با مقامات سعودی مذاکره کرد
توافق عربستان و امریکا برای آغاز حملات موشکی به یمن
گروه جهان/    ژنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا تور یک هفته‌ای خود به خاورمیانه و شمال آفریقا را با سفر به عربستان آغاز کرد. او فتیله این تور را با آتش جنگ شروع کرد و آن گونه که محافل نزدیک به رئیس‌جمهوری سابق یمن فاش کرده‌اند، با عربستان به توافق رسید تا حملات موشکی امریکا از طریق دریا به شهرهای یمن آغاز شود.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری خبر وابسته به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری اسبق یمن منابع سیاسی عالی رتبه گفتند، دو طرف توافق کردند ناوهای امریکایی همانند موشک باران فرودگاه الشعیرات سوریه از طریق دریا به اهداف انصار‌الله در یمن حمله کنند. جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا که به عربستان سفر کرده و با ملک سلمان دیدار داشت، گفت: عربستان همپیمان امریکا است وهدف امریکا این است که جناح‌های مختلف یمن را برای از سرگیری هرچه سریعتر مذاکرات تحت نظرات سازمان ملل تحت فشار قرار دهد.
ماتیس پیش از این دیدار در گفت‌و‌گویی با خبرنگاران مدعی شده‌ بود: ما می‌دانیم که موشک‌های ایرانی توسط انصار‌الله به سمت عربستان سعودی شلیک می‌شوند. این اقدام باید متوقف شود.
روز سه‌شنبه نیز در آستانه این سفر مقامات امریکایی به خبرنگاران گفته بودند، افزایش نقش امریکا در بحران یمن از طریق حمایت مستقیم‌تر واشنگتن از متحدان منطقه‌ای خود که در حال جنگ با انصارالله یمن هستند، نیز در دستور کار این سفر قرار دارد.
ماتیس در مسیر سفر به ریاض به خبرنگاران گفت: جنگ یمن خیلی طولانی شده و باید به آن خاتمه داد. ما با متحدانمان همکاری خواهیم کرد تا این بحران را به میز مذاکرات تحت رهبری سازمان ملل بکشانیم.
او که در سفر به ریاض با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد دیدار می‌کند، درباره جزئیات حمایت‌های بیشتر امریکا از متحدان منطقه‌ای واشنگتن و ائتلاف تحت رهبری امریکا علیه یمن حرفی نزد اما گفت، در این سفر درصدد عمیق‌تر و گسترده‌تر کردن روابط بین امریکا و عربستان است.
اگرچه ماتیس و دیگر مقامات امریکایی به جزئیات افزایش همکاری‌های واشنگتن – ریاض و کمک امریکا به ائتلاف سعودی علیه یمن نپرداختند اما سایت خبری تحلیلی «اسپوکسمن ریویو» در این باره در گزارشی نوشت، کمک امریکا به ائتلاف سعودی علیه یمن احتمالاً هم کمک مشاوره‌ای و هم تسلیحاتی خواهد بود و فروش سلاح‌های جدید به عربستان در دستور کار این سفر است.
در حال حاضر ارتش امریکا در یمن حملات هوایی را علیه تروریست‌های القاعده انجام می‌دهد و گروهی از نیروهای نظامی امریکا نیز کمک‌های اطلاعاتی محدودی به عربستان سعودی می‌کنند و از این طریق متحد منطقه‌ای خود را در جنگ با حوثی‌ها تنها نگذاشته‌اند.  از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا شده است نیز حملات هوایی امریکا علیه القاعده در شبه جزیره عربستان شدت گرفته است. همچنین به دنبال تصمیم پنتاگون مبنی بر تعیین بخش‌هایی از خاک یمن به‌عنوان «مناطق خشونت‌های فعال»، نیروهای هوایی امریکا حملات هوایی متعددی را در این مناطق انجام داده و تعدادی از نیروهای عملیات ویژه امریکا هم در این مناطق مستقر شده‌اند. بنابراین اگرچه حضور نظامی محدود امریکا در یمن به بهانه مبارزه با القاعده به نفع عربستان و ائتلاف عربی علیه یمن بوده اما امریکا کوشیده است در بحث جنگ سعودی‌ها با حوثی‌ها بسیار محدود وارد شود. بویژه پس از آنکه در سال 2016 حملات هوایی عربستان منجر به کشته شدن ده‌ها غیرنظامی یمن شد و دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق امریکا فروش سلاح به عربستان و برخی کمک‌های نظامی به این کشور را به حالت تعلیق درآورد اما با توجه به اظهارات ماتیس درباره اهداف سفرش به عربستان، به نظر می‌رسد در دولت جدید نه تنها فروش سلاح امریکا به عربستان و دیگر متحدان عربی این کشور از جمله امارات از سر گرفته شود بلکه کمک‌های نظامی دیگری نیز از واشنگتن به سوی ریاض سرازیر شود. خود ماتیس نیز حتی اگر به جزئیات همکاری‌های آتی دو کشور اشاره نکرده باشد، آشکارا نوید این همکاری‌ها را به دوستا ن سعودی داده است.
در ادامه تور یک هفته‌ای رئیس پنتاگون به خاورمیانه و شمال آفریقا، ماتیس قرار است به مصر، اسرائیل، قطر و در آخر هم به جیبوتی سفر کند. او در تمام سفرهای خاورمیانه‌ای خود به دو محور یمن و سوریه خواهد پرداخت. بویژه اینکه به خاطر اقدام‌های نظامی اخیر امریکا در سوریه و افغانستان، نگاه‌های جامعه بین‌الملل به نحوه مداخله واشنگتن در کشورهای در حال جنگ معطوف شده است و روسیه بشدت به خاطر 59 موشکی که به طور ناگهانی امریکا به سوی سوریه شلیک کرد، از واشنگتن خشمگین است. وزیر دفاع امریکا نیز این مسأله را بخوبی درک کرده است زیرا در جریان تور خاورمیانه‌ای خود به خبرنگاران گفت: «ما در حال تنش زدایی از روابط خود با روسیه هستیم. ما با روسیه همکاری نمی‌کنیم اما برای امنیت پروازها می‌کوشیم تنش‌هایمان را با این کشور کاهش دهیم.»
ورود کارگران خارجی به امریکا محدود شد
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا در راستای اجرای وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر حل مشکلات اقتصادی و بیکاری در 100 روز نخست ریاست جمهوری و تحقق شعار «امریکایی بخر و امریکایی استخدام کن»، فرمان اجرایی جدیدی برای اعمال محدودیت در صدور روادید کار (H1-B) برای مهاجران خارجی امضا کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، «ترامپ» که این فرمان را در جریان بازدید از یک شرکت تولید ابزار و تجهیزات در ایالت ویسکانسین امضا کرد، گفت: این روادید خاص باید به افرادی اعطا شود که بالاترین مهارت‌ها و دستمزدها را دارند و هیچگاه نباید موجب جایگزین شدن شهروندان امریکایی شود. روادید H1-B مختص افرادی است که خواستار اقامت موقت در امریکا برای کار در شرکت‌های پیشرفته فناوری هستند. ترامپ با  وعده تأمین امنیت مرزهای امریکا، اشتغالزایی، رونق اقتصادی و کاهش جرایم پا به عرصه رقابت‌های انتخاباتی گذاشت و به نظر می‌رسد فرمان اجرایی جدید گام نخستی به سوی هدف اشتغالزایی برای جوانان امریکایی است.