printlogo


اشتباه بود یا بلوف؟
ناوهای امریکایی به جای کره سر از آب‌های استرالیا درآوردند

گروه جهان/   9 روز صدر رسانه‌های خبری جهان در قبضه نام کره شمالی و حرکت ناو «کارل وینسون» امریکا به سوی آبهای این کشور بود. 9 روزی که بوی جنگ از آن استشمام می‌شد و چین و روسیه هر روز به واشنگتن و پیونگ‌یانگ هشدار می‌دادند آرامش خود را حفظ کنند و در نهایت روز‌سه‌شنبه مجبور شدند ناوهای خود را به سمت منطقه گسیل کنند تا حوادث را از نزدیک رصد کنند. اما دیروز ناگهان فتیله جنگ خیلی ساده خاموش شد. پنتاگون در تمام این مدت یا به خاطر «گاف» یا بدلیل پنهانکاری خبر درست را منتشر نکرده و حرکت ناو «کارل وینسون» نه به سمت کره شمالی، که در جهتی مخالف یعنی استرالیا بوده‌است. این به آن معنا است که همه مردم دنیا در این مدت بی‌جهت نگران وقوع جنگی دیگر در جهان بوده‌اند.
به گزارش رویترز، روز دوشنبه نیروی دریای امریکا عکسی را منتشر کرد که نشان می‌داد این ناو تهاجمی در تنگه «سوندا» اندونزی مستقر شده است. با انتشار این عکس، رسانه‌ها از گاف پنتاگون مطلع شدند و مشخص شد این ناوها از همان ابتدا در مسیری متفاوت از شبه جزیره، راهی رزمایشی مشترک با استرالیا بودند. زمان ثبت این عکس‌ها چهار روز پس از آن است که دونالد ترامپ با افتخار از حرکت ناوهای ارتش خود به سوی کره شمالی خبر داد. بر این اساس روز گذشته پنتاگون اعلام کرد ناو «کارل وینسون» به سمت استرالیا در حال حرکت است و هفته آینده در رزمایشی مشترک با استرالیا در آبهای ساحلی این کشور شرکت می‌کند.
ابعاد چگونگی این رویداد هنوز بر کسی فاش نشده‌است. برخی مقامات امریکایی در گفت‌و‌گو با نیویورک‌تایمز مدعی شدند این مسأله ناشی از سلسله‌ای از اشتباهات، از جمله اعلام پیش از موعد آغاز مأموریت تا توضیح نادرست جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا در مورد موقعیت این ناوگروه، بوده است.
برخی گمانه‌زنی‌ها نیز حاکی از آن است که پنتاگون بخوبی آگاه بوده، ناوش به کدام سمت در حال حرکت است. اما بدلیل ناهماهنگی، مشکلی که در 90 روز ریاست جمهوری ترامپ بارها در این دولت بروز کرده و نماد آن در فرمان مهاجرتی و حمله به پایگاه شعیرات سوریه مشاهده شد، کاخ سفید بدرستی از مسیر این ناو مطلع نبوده‌است.
در این بین نظر سومی هم وجود دارد، مبنی بر اینکه هم پنتاگون و هم کاخ سفید می‌دانستند که «کارل‌وینسون» در حال حرکت به سوی استرالیا است اما به دلایلی ترجیح دادند وانمود کنند که این ناو به سوی کره شمالی می‌رود. «کای جیان»، کارشناس مرکز مطالعات کره‌ای در دانشگاه فودان در شانگهای در همین ارتباط به روزنامه واشنگتن پست گفته است، تمام ماجرا «جنگ روانی یا بلوف» است. با این استدلال که واشنگتن هرگز واقعاً قصد راه‌اندازی یک حمله نظامی در کره شمالی را نه تنها در حال حاضر بلکه در آینده نیز ندارد. «راس ببیج»، عضو ارشد غیرمقیم در مرکز ارزیابی استراتژیک و دارای یک اتاق فکر مستقر در واشنگتن، نیز در همین ارتباط می‌گوید: امکان دارد دولت ایالات متحده تصمیم داشته تا با این اقدام به چین فرصت کوتاهی برای تحت فشار قرار دادن کره شمالی پیش از اعزام این ناو گروه بدهد. مسأله‌ای که ترامپ در دیدار اخیرش با «شی جین‌پینگ» رئیس جمهوری چین و همچنین گفت‌و‌گوی تلفنی اخیر بر آن تأکید داشت. در واقع فضای تنفسی به چینی‌ها در مقابل یکه تازی در مقابل کره شمالی داده شد تا چینی‌ها متوجه شوند باید همقدم با واشنگتن در مقابل کره شمالی بایستند؛ چرا که در غیر این صورت امریکا به تنهایی در مقابل پیونگ یانگ خواهد ایستاد.
هر چند که نباید این نکته را از یاد ببریم که در حال حاضر ناوهای هواپیمابر به تنهایی وزن خود را از دست داده‌اند و چنان چه قرار باشد روزی به پیونگ یانگ حمله‌ای از سوی واشنگتن صورت گیرد به احتمال زیاد این اقدام توسط هواپیماهای دوربرد انجام خواهد شد.
این در حالی است که تنش‌ها در روابط کره شمالی و امریکا همچنان ادامه دارد. روز گذشته کره شمالی اقدام به انتشار ویدئویی کرد که نشان می‌دهد این کشور در یک عملیات شبیه‌سازی شده، امریکا را مورد حملات موشکی بی‌امان قرار می‌دهد.