printlogo


کد خبر: 180183تاریخ: 1396/1/31 00:00
وزیر ارتباطات و فناوری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست مشترک در خصوص توسعه اشتغال:

موانع کسب و کار فعالان حوزه فناوری اطلاعات باید رفع شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با اجرای طرح تکاپو بلوغ اشتغال در دولت تدبیر و امید تحقق یافته است، گفت: طی سال گذشته 100 هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محقق شده است.
به گزارش «ایران»،دکتر علی ربیعی شامگاه سه‌شنبه در نشست مشترک در خصوص توسعه اشتغال با وزیر ارتباطات و فناوری و همچنین معاونان این وزارتخانه با بیان اینکه سیاست‌های گذشته دیگر پاسخگوی نیازهای ایجاد اشتغال نبود، افزود: دولت تدبیر از همان روز نخست می‌دانست که با توسعه صنایع نسل دوم(فولاد، پتروشیمی یا سیمان) نمی‌تواند اشتغال را توسعه دهد و به همین سبب مطالعات عمیقی در خصوص تحلیل بازار کار از سه سال پیش در این وزارتخانه آغاز شد. وی ادامه داد: در صورتی که سیاق گذشته را طی می‌کردیم نرخ بیکاری روند صعودی داشت. دکتر ربیعی ادامه داد: این پرسش در میان کارشناسان اقتصادی پیش آمد «چرا با اینکه رشد اقتصادی بالا رفت اما باز هم همین میزان شغل در کشور ایجاد شده است؟» وی گفت: برای مطالعه وضعیت بازار کار از تجارب جهانی یاری گرفتیم و از کارشناسان بین‌المللی دعوت کردیم که برای بررسی بازار کار و رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب با کارشناسان وزارتخانه همکاری کنند. دکتر ربیعی با بیان اینکه در سال گذشته 22.5 میلیون شاغل در کشور داشتیم اما فقط 15.5 میلیون دفترچه بیمه تأمین اجتماعی در کشور وجود داشت، گفت: از تفاوت این دو رقم پی بردیم حدود هفت میلیون شغل غیررسمی در کشور وجود دارد.
وی با بیان اینکه حوزه‌ «ای سی تی» مهم‌ترین رشته در طرح تکاپو محسوب می‌شود، گفت: برای توسعه اشتغال نیاز به سازو کارهای مألوف داریم. وی با اشاره به اشتغال در حوزه سلامت گفت: به نظر می‌رسد اشتغال در این حوزه فقط از طریق افزایش تخت بیمارستانی و ساخت بیمارستان حاصل نمی‌شود در حالی که می‌توان اشتغال وسیعی در گردشگری سلامت، گیاهان دارویی، تربیت نیروی انسانی برای مراقبت سالمندان در خانه یا حتی فیزیوتراپی معلولان و سالمندان در خانه تربیت کرد.جامعه ایران رو به سالخوردگی است و باید از هم‌اکنون به دنبال تربیت نیروی انسانی ماهر برای نگهداری سالمندان در خانه یا مراکز نگهداری سالمندان باشد.
ارتقای بخش خدمات
 با الکترونیکی کردن
همچنین در این نشست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بخش خدمات تولیدی در ایران کشش زیادی برای توسعه اشتغال دارد.این بخش با سرمایه‌گذاری محدود قابل گسترش است. دکتر محمود واعظی افزود: تفاهمنامه‌هایی که در برخی استان‌ها با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات امضا شد به دلیل اعتقاد به ایجاد اشتغال بود. وی تأکید کرد: این یک باور عمومی در همه ارکان دولت است که برای توسعه اشتغال در کشور باید به یاری یکدیگر بیایند تا بتوانند مشکل اشتغال را حل کنند. وی گفت: ممکن است در بخش کشاورزی محدودیت مالی نباشد اما به احتمالی مشکل کمبود خاک و آب وجود دارد در حالی که در بخش خدمات محدودیت چندانی نداریم. دکتر واعظی بیان داشت: وقتی مطالعه بخش خدمات را در دیگر کشورها انجام می‌دهیم متوجه می‌شویم که بخش خدمات در این قبیل کشورها از موقعیت مناسبی برخوردار هستند.
وی معتقد است: الکترونیکی کردن فعالیت‌های بخش خدمات، اعتبار بالاتری به این بخش می‌دهد. بنابراین باید فرهنگ کسب و کار الکترونیکی توسعه یابد. دکتر واعظی معتقد است: وقتی صنعت آی تی کمی در کشور بزرگ می‌شود با مشکلاتی نظیر مشکلات بیمه یا مالیات مواجه می‌شویم. وی تأکید کرد: باید موانع کسب و کار را از جلو پای نیروی انسانی فعال در بخش کسب و کار الکترونیک برداریم و آن را ساماندهی کنیم. وی با بیان اینکه به توسعه کسب و کار در بخش آی تی خوشبین هستم، گفت: بسیاری از مشاغل را می‌توان در این بخش راه‌اندازی کرد. وزیر ارتباطات معتقد است: باید مشوق فعالان بخش آی تی باشیم.فردی که با یک رایانه می‌تواند کسب و کاری راه‌اندازی کند بواقع با کمترین هزینه مبادرت به تولید ثروت می‌کند. در این نشست یکی از مدیران وزارت ارتباطات بیان داشت: بسیاری از جوانان 16یا 17ساله که هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند فعالیت می کنند که درآمدهای قابل قبولی را هم کسب می‌کنند. در صورتی که سازمان تأمین اجتماعی این افراد را با وجود سن پایین بیمه کند نه تنها به نفع آنان بلکه سازمان تأمین اجتماعی هم از این موضوع منتفع خواهد شد.
80میلیون دلار قرارداد
در حوزه پوشاک امضا شده است
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه پوشاک از رسته‌های مهم ایجاد اشتغال در کشور است، گفت: طی یکسال گذشته 80میلیون دلار قراردادهای بین‌المللی در حوزه تولید پوشاک امضا کرده‌ایم که امسال عملیاتی می‌شوند.
دکتر عیسی منصوری افزود: حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشترین ظرفیت را برای تعامل بخش دولتی با بخش خصوصی دارد. به همین دلیل نیازمند نوعی سیاستگذاری جدید در حوزه اشتغال هستیم. منصوری بیان داشت: هم‌اکنون 70درصد ارزش افزوده اقتصادی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید محتوا است. امروز دیگر تنها سخت افزار تولید ثروت نمی‌کند و باید برای رقابت وارد عرصه تولید محتوا شد.
منصوری با اشاره به «انستیتو بازی» در سنندج گفت: انتظار داریم که این انستیتو که تاکنون در تولید بازی و صادر کردن آن به کشورهای اروپایی فعالیت می‌کند، بتواند به بازار آی تی در دیگر کشورها اتصال یابد. وی ادامه داد: شرکت‌های کوچک آی تی می‌توانند به شرکت‌های بزرگ کشور هند اتصال یابند.فرصت شغلی زیاد داریم اما بایدآنها را شناسایی کنیم.
 


Page Generated in 0/0081 sec