printlogo


کد خبر: 180211تاریخ: 1396/1/31 00:00

تلنگر


 در دولت احمدی‌نژاد ممنوع‌‌القلم بودم و کتاب‌هایم دیگر چاپ نشد اما در دولت آقای روحانی با رایزنی‌هایی که انجام دادم و برخی مساعدت‌ها سه کتابم به اسم‌های «تالار آینه»، «چند واقعیت باورنکردنی» و «مهرگیاه» اجازه چاپ مجدد گرفتند که دو کتاب نخست در چند ماه گذشته و چاپ چهارم «مهرگیاه» در روزهای اخیر توسط مؤسسه انتشارات نگاه منتشر شد.
امیرحسن چهل‌تن، نویسنده، ایبنا- فروردین 96
 
 در عرض ۵، ۶ ماه گذشته فعالیت بیش از ۲۰۰ انتشارات به‌طور کامل متوقف شده است. وقتی شمارگان کتاب در ایران به ۳۰۰ نسخه می‌رسد یعنی باید فاتحه نشر را خواند. بیش از ۱۰۰ چاپخانه تنها در شهر تهران تعطیل شده‌اند. ۲۰۰ چاپخانه‌ دیگر هم اعلام کرده‌اند که در حال تعطیلی هستند. این در حالی است که سایر چاپخانه‌ها نیز حداکثر با ظرفیت ۵۰ درصدی خود  کار می‌کنند و بسیاری از آنها نیروی کار خود را اخراج کرده یا از شیفت‌های کاری آنها کاسته‌اند.از جمله آخرین فشارهای دولتی بر انتشارات خصوصی ایران، لغو پروانه نشر چشمه یکی از معتبرترین بنگاه‌های انتشاراتی ایران در تیرماه ۱۳۹۱ است. بهمن دری معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اول تیرماه ۱۳۹۱، تخلف «نشر چشمه» را «ارائه اثری موهن درباره امام حسین(ع)»، «ارائه کتابی که مروج هم‌جنس‌گرایی بوده» و «ارائه اثر دیگری که سرشار از مراودات جنسی و ارتباط جنسی میان دختران و پسران بوده» عنوان کرد.
دویچه وله/ ایلنا/آذر 91
 
در آستانه برگزاری بیست‌و‌پنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران، ۱۶۳ نویسنده، شاعر و مترجم با نوشتن نامه ای سرگشاده‌ای به سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار برداشتن موانع و تعلیقات فعالیت همکاران خود شدند. در این نامه از «تعلیق ناشران پرسابقه‌ای همچون نشر چشمه و ثالث» و همچنین «ممانعت از شرکت نشر چشمه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران» به عنوان «اخبار ناراحت‌کننده وضعیت نشر» نام برده شده بود. امضاکنندگان این نامه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته‌اند: «در این وضعیت که صنعت نشر کشور هر روز ضعیف‌تر از گذشته شده و شمارگان کتاب‌ها به پایین‌ترین حد خود در این سال‌ها رسیده است، ترتیبی اتخاذ کنند تا تعلیق‌ها برداشته شود و ناشران با همان روال سابق به کارشان ادامه دهند.»
اعتراض اهالی کتاب به وزیر ارشاد- خبرگزاری مهر- اردیبهشت 91
  در دوره گذشته به صورت شفاهی در خصوص حدود 50 عنوان کتاب ما که مجوز دائم چاپ داشت به ما گفته بودند که نباید آنها را منتشر کنیم. برخی کتاب‌ها کارت مجوز کتبی داشتند اما به صورت شفاهی یا تلفنی به ما اعلام می‌کردند که نباید به انتشار برسند. خیلی از نویسندگان در این دوره ممنوع القلم بودند. عباس معروفی، عزیز نسین از جمله نویسندگانی بودند که انتشارات ققنوس نتوانست در این مدت کتاب‌های آنها را به چاپ برساند.درباره این نویسندگان هیچ ابلاغ کتبی وجود نداشت اما عملاً نمی‌توانستیم کتابی از آنها چاپ کنیم. «سمفونی مردگان» یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های ما بود و در هر سال دو نوبت چاپ می‌شد اما از سال 89 به بعد اجازه چاپ به آن ندادند.
امیرحسین زادگان- مدیر مسئول نشر ققنوس- خبرگزاری ایرنا- دی


Page Generated in 0/0089 sec