printlogo


کد خبر: 180247تاریخ: 1396/1/31 00:00

دیگه چه خبر
تلاش برای گفت‌وگوی
شورای همکاری خلیج فارس با ایران
شیخ صباح الخالد الحمد الصباح، وزیر خارجه کویت در یک کنفرانس خبری مشترک با زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان گفت: کویت و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ایران را کشوری مهم در منطقه می‌دانند. به گزارش ایسنا به نقل از الوسط، وی افزود: روابط طبیعی ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به سود تمام کشورهای منطقه است و کویت با حمایت شورای همکاری خلیج فارس اقداماتی را فراهم کرده است تا زمینه‌های اجرای گفت‌وگو با ایران انجام شود. به گفته این مقام کویتی، نشست مشورتی شورای همکاری خلیج فارس که در اواسط ماه آینده برگزار می‌شود، فرصت مناسبی برای بررسی این موضوع است.
انتقاد مسکو از کم‌کاری بانک‌های امریکایی
در روند اجرای برجام
نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با انتقاد از انفعال بانک‌های امریکایی در رفع موانع تجارت با ایران گفت که این موضوع یکی از محورهای مورد بحث در نشست آتی کمیسیون مشترک برجام خواهد بود. به گزارش ایسنا، ولادیمیر ورونکوف در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس، گفت: «اکنون روند آب شدن یخ روابط اقتصادی با ایران به عنوان بخشی از فرآیند لغو تحریم‌های چندجانبه وضع شده علیه این کشور مطرح است. اما بانک‌های امریکایی به اندازه کافی فعال نیستند و برای ارائه یک ساز و کار مالی مناسب این روند، کار مؤثری انجام نمی‌دهند.»
 تعویق انتشار اسناد دخالت سازمان سیا
در کودتای ۲۸ مرداد
وبگاه فدراسیون دانشمندان امریکایی گزارش داد که انتشار اسناد طبقه‌بندی دخالت سازمان سیا در کودتای ۲۸ مرداد در ایران با وجود تمایل زیاد تاریخ‌نویسان برای دسترسی به آن، به تعویق افتاد. به گزارش ایسنا، یک سند دولتی طبقه‌بندی شده در امریکا که در آن تاریخ وقوع کودتای ۱۹۵۳ (۲۸ مرداد ۱۳۳۲) در ایران ذکر شده و مشخص می‌کند که کارکنان آژانس اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) در آن دست داشته‌اند چندین دهه است که بشدت مورد توجه تاریخ‌نگاران و افراد دیگر است. به نظر می‌آمد قرار است این اسناد در معرض عمومی قرار گیرند اما برای مدتی نامشخص به تعویق افتاده است.شکایت حسین فریدون از یک نماینده مجلس
حسین فریدون دستیار رئیس ‌جمهوری پس از اظهارات سیدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر در مجلس درباره ارتباط وی با فردی به نام «شب‌دوست مالامیری» یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی، از این نماینده مجلس به دادسرا شکایت کرده است. به گزارش تسنیم، این شکایت از سوی دادسرا به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع شد و قرار بود که  در جلسه دیروز (چهارشنبه 30 فروردین) این هیأت به شکایت فوق رسیدگی شود.  سیدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس در گفت‌وگو با تسنیم، شکایت حسین فریدون برادر رئیس ‌جمهوری از وی را تأیید کرد.
تحلیل رسانه‌های خارجی از انتخابات ایران
 انتخابات ریاست جمهوری ایران مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار گرفته است.  پایگاه خبری امریکایی فوربس در مقاله‌ای با اشاره به آخرین نظرسنجی‌های انجام گرفته در ایران نوشت: با وجود همه نارضایتی‌ها روحانی نسبت به بقیه کاندیداها وضعیت بهتری دارد. ۴۳ درصد مردم می‌گویند ابراهیم رئیسی را نمی‌شناسند. در حالی که اصواگرایان به نظر می‌رسد برای این انتخابات بر رئیسی تمرکز کرده‌اند اما نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که قالیباف تهدید جدی‌تری در مقایسه با رئیسی است.  به گزارش ایلنا، این پایگاه خبری  نوشته که روحانی در مسائل خاص نسبت به سایر کاندیداهای اصلی برتری دارد؛ در بهبود روابط خارجی، در برداشتن تحریم‌ها، در مبارزه با فساد و بهبود وضعیت زندگی مستمندان. همچنین «نیوزویک» نوشته است: اصولگرایان ایران هنوز نتوانسته‌اند پشت یک کاندیدای واحد علیه روحانی متحد شوند.  
مواضع رئیسی و شخصیت او هنوز برای کسی روشن نیست، کارشناسان بر این باورند که پیروزی رئیسی می‌تواند بر تنش‌های موجود میان ایران و جهان دامن بزند بویژه در رابطه ایران و امریکا که اکنون ترامپ در آنجا روی کار آمده است.  «نیوز ابزرور» هم نوشته است: روحانی همچنان در نظرسنجی‌ها از محبوبیت بالاتری برخوردار بوده است. همه رؤسای جمهوری در ایران دو دوره‌ای بوده‌اند. البته این بدان معنا نیست که مسیر روحانی ساده است.


 


Page Generated in 0/0128 sec