printlogo


گزارش تحلیلی
«خانه احزاب» در آستانه بازگشایی


احزاب بالاخره خانه‌دار می‌شوند. آن گونه که اعضای کمیته اجرایی احیای «خانه احزاب» خبر داده‌اند، 31 اردیبهشت ماه مجمع عمومی تنها تشکل صنفی احزاب برگزار شده و متعاقب آن «خانه احزاب» بازگشایی می‌شود. روز گذشته حسین موسوی تبریزی و یدالله طاهرنژاد از اعضای این کمیته  در گفت‌وگو با «ایران» تأیید کردند که در جلسه اخیر با معاون سیاسی وزارت کشور، نماینده احزاب اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل بر سر بازگشایی این تشکل توافق کردند. به گفته طاهرنژاد، اصولگرایان نیز در نهایت موافقت خود را با بازگشایی «خانه احزاب» اعلام کرده‌اند. موسوی تبریزی هم خبر داد ظرف چند روز آینده دولت امکانات ساختمانی برای این تشکل را در نظر خواهد گرفت. «خانه احزاب»؛ تنها تشکل صنفی مستقل احزاب و تشکل‌های سیاسی بود که در سال 79 و در چارچوب تحقق وعده توسعه سیاسی دولت اصلاحات، پایه‌گذاری شد. فلسفه وجودی این تشکل، پیگیری مطالبات صنفی احزاب، فارغ از گرایش‌های سیاسی، همچنین تمرین تعامل و «دموکراسی» بود. ایده‌ای که با استقبال  اکثریت مطلق احزاب شناسنامه‌دار مواجه شد و برای نخستین بار احزاب اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل را زیر یک سقف جمع کرد.
حضوری که تا سومین دوره فعالیت، بی حرف و حدیث استمرار یافت، اما شائبه‌هایی که در جریان انتخابات دور چهارم به وجود آمد، «خانه احزاب» را به جای مرجع حل اختلافات احزاب، به محل منازعه جریان‌های سیاسی بدل کرد. در جریان آن انتخابات بود که اصولگرایان بعد از اعلام نتیجه انتخابات دبیرکل و اعضای شورای مرکزی، سلامت انتخابات داخلی «خانه احزاب» را زیر سؤال برده و موضوع را در کمیسیون ماده 10 احزاب در وزارت کشور پیگیری کردند. اختلافات داخلی خانه احزاب با مواضع حزب‌ستیز و حزب‌گریز رئیس دولت قبل همراه شد و گره روی گره افتاد. بعد از کش و قوس‌های فراوان در نهایت کار به آنجا رسید که به بهانه تعمیرات ساختمانی، مکانی که در اختیار «خانه احزاب» بود، از سوی دولت پس گرفته شد و اسناد و مدارک این تشکل نیز در کشویی در وزارت کشور بایگانی شد. در این زمان بود که هر کدام از گروه‌های سیاسی، سرنوشت این تشکل را متفاوت از هم روایت می‌کردند. طیفی از اصلاح‌طلبان معتقد بودند فعالیت «خانه احزاب» به حالت «تعلیق» درآمده است و خواهان بازگشایی آن بودند؛ یک عده از جمله رئیس خانه احزاب در دوره پنجم تأکید داشتند «خانه احزاب» همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و هیچ گاه تعطیل نشده که بخواهد «احیا» شود. طیفی از اصولگرایان هم این گونه استدلال می‌کردند که  «خانه احزاب» بعد از حکم وزارت کشور و ابطال نتیجه انتخابات محل اختلاف، دیگر «وجود» ندارد.
بعد از روی کار آمدن دولت روحانی و در راستای تحقق وعده گشایش فضای سیاسی، فعالیت آزادانه تشکل‌های صنفی و سیاسی و حمایت از تحزب بود که مسئولان ارشد وزارت کشور بارها دبیران کل و نماینده احزاب را به ساختمان خیابان فاطمی دعوت کردند تا مطالبات و دغدغه‌های آنان را بشنوند. یکی از موضوعاتی که از سوی اکثریت احزاب و در اغلب جلسات محل سؤال و پیگیری قرار می‌گرفت، بازگشایی «خانه احزاب» بود.
وزارت کشور هم در پاسخ به این مطالبه، جلساتی با حضور نمایندگان احزاب مختلف برگزار کرد و در عین حال که تأکید داشت موضوع «خانه احزاب» باید از سوی صاحبان اصلی آن یعنی تشکل‌های سیاسی تدبیر شود، از حمایت دولت از تصمیم جمعی احزاب خبر دادند. هر چند که اکثریت کمی احزاب، خواهان بازگشایی این تشکل بودند، اما طیفی از اصولگرایان که پیشتر بدان‌ها اشاره شد با یادآوری آنچه در جریان انتخابات محل اختلاف رخ داد، تأکید داشتند که تشکل صنفی احزاب، با نام دیگری غیر از «خانه احزاب» بازگشایی شود. برای فیصله دادن به این موضوع بود که کمیته مشترکی از نمایندگان احزاب اصلاح‌طلب، اصولگرا و میانه‌رو تشکیل شد و آن گونه که از شواهد و قرائن برمی‌آید، تلاش‌ها ثمر بخش بوده و آخرین روز اردیبهشت ماه، قفل این خانه شکسته می‌شود. هر چند روز گذشته مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور در جلسه هم‌اندیشی احزاب و تشکل‌های سیاسی شهرستان ری تلویحاً بر قریب‌الوقوع بودن بازگشایی «خانه احزاب» صحه گذاشت، اما هنوز خبر برگزاری مجمع عمومی از مبادی رسمی تأیید نشده است. بر همین مبنا بود که روز گذشته یکی از اعضای کمیته اجرایی احیای «خانه احزاب» با یادآوری زمان باقی مانده تا آن روز، خواستار صبر و تأنی بیشتری در اعلام خبر «بازگشایی» این تشکل شد. بویژه آن که سال گذشته نیز یک بار اعضای کمیته تا یک قدمی برگزاری مجمع عمومی رفتند اما در نهایت یک جریان سیاسی با اعلام مخالفت، تلاش‌ها را بی ثمر گذاشت. حال باید منتظر ماند و دید میانجیگری‌ها مفید فایده بوده و قول و قرارها در جلسه غیررسمی، در عمل محقق خواهد شد یا نه؟


آدرس مطلب http://iran-newspaper.com/newspaper/page/5915/1/307546/0